W poniedziałek, 14 czerwca na terenie ogrodu Zagłębiowskiej Mediateki odbędzie się premiera bajki napisanej przez wolontariuszy Fundacji Dr Clown, która została napisana specjalnie z myślą o dzieciach przebywających w szpitalach.

W ramach programu terapii śmiechem wolontariusze Fundacji Dr Clown od kilkunastu lat odwiedzają pacjentów sosnowieckich szpitali niosąc uśmiech i wspierając chorych w szpitalach oraz osoby z niepełnosprawnościami w placówkach specjalnych.

Chcąc podarować dzieciom jeszcze więcej uśmiechu i pozytywnych emocji, doktorzy Clowni z oddziału sosnowieckiego fundacji we współpracy z Urzędem Miasta Sosnowiec, wydali bajkę „Tajemnica skradzionych zabawek”, która opowiada o przyjaźni i wzajemnej pomocy.

Tęsknota za bliskimi, ból, osamotnienie, brak poczucia bezpieczeństwa – to uczucia, jakie przeżywają dzieci podczas pobytu w szpitalu. Fundacja Dr Clown od ponad 20 lat pomaga pacjentom na oddziałach dziecięcych zapomnieć o chorobie i strachu poprzez wykorzystanie dobroczynnych właściwości uśmiechu.

Inicjatywa dla małych pacjentów

Na terenie Sosnowca doktorzy Clowni działają już od 19 lat odwiedzając dziecięce oddziały m.in. w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II. Teraz wyszli z kolejną inicjatywą dla małych pacjentów. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Sosnowiec powstała bajka „Tajemnica skradzionych zabawek”, która trafi do pacjentów sosnowieckiego Centrum Pediatrii, a także do podopiecznych Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła.

– Od wielu lat obserwujemy jak śmiech pomaga w trudnych sytuacjach. Nie raz widzieliśmy jak u dzieci po wizycie naszych wolontariuszy poprawiały się wyniki badań. Dzieci są bardziej otwarte, chętniej uczestniczą w zabiegach, a to wszystko dzięki pozytywnemu nastawieniu. Zabawy, wspierające rozmowy, pozytywna energia to stały element naszych wizyt. Korzystny wpływ na zdrowienie dzieci, które są z dala od swojego domu, ma także czytanie – buduje więź między dzieckiem i rodzicem, uczy radzenia sobie z emocjami. Naszą książką chcemy pomóc dzieciom przetrwać trudny czas leczenia. Mamy nadzieję, że wniesie ona dużo radości na szpitalne korytarze – mówi Karina Wojtusiak, pełnomocnik Fundacji Dr Clown w Sosnowcu.

plakat, obrazek
Tajemnica skradzionych zabawek – fot. mat. pras.

Czytanie to uśmiech

Autorkami przygód Rampaciampy, głównego bohatera bajki „Tajemnica skradzionych zabawek”, są wolontariuszki Fundacji Dr Clown. Dr Dzwoneczek (Katarzyna Polakowska) oraz Dr Zosia Samosia (Maria Majewska) stworzyły ją specjalnie z myślą o najmłodszych pacjentach szpitalnych oddziałów. Bajkę zilustrowała lokalna artystka Stanisława Pająk.

– Uwielbiam książki, a bajki zajmują szczególne miejsce w moim sercu. Inspiracją była moja córka Julia, której czytałam książeczki i opowiadałam bajki odkąd skończyła 3 latka. Jej śmiech, radość, zaciekawienie historiami utwierdzały mnie w przekonaniu, że warto czytać dzieciom od najmłodszych lat, chociażby dla samej chwili bycia z dzieckiem. Czytanie to uśmiech, a uśmiech ma moc! Mam nadzieję, że tę moc odczują wszystkie dzieci czytając „Tajemnicę skradzionych zabawek” – mówi Katarzyna Polakowska. – Nie planowaliśmy pisać powieści, raczej był to sposób na kolejne działania, aby być bliżej dzieci w czasie panującej kwarantanny. Inicjatywa wyszła spontanicznie, a że kocham książki, a fantazja zawsze była mi przyjaciółką zabaw, to chcę przekazywać innym ten sposób na życie z uśmiechem na twarzy i głową pełną marzeń – dodaje Maria Majewska.

Oficjalna premiera

W związku z premierą bajki sosnowiecki oddział Fundacji planuje dla dzieci wyjątkowe wydarzenie. We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Sosnowcu 14 czerwca na terenie ogrodu Zagłębiowskiej Mediateki odbędą się gry i zabawy dla dzieci z lokalnych szkół i przedszkoli, a autorki książki przeczytają fragmenty bajki.

Ponadto, doktorzy Clowni urozmaicą zabawę pokazami żonglerki oraz baniek mydlanych. Każdy uczestnik otrzyma egzemplarz bajki z autografem. Wstęp wolny na wydarzenie będzie od godziny 16:00, wcześniej impreza będzie otwarta dla szkół oraz przedszkoli.