Do Centrum Pediatrii w Sosnowcu trafiło sześć robotów humanoidalnych, które przywitają małych pacjentów, zmierzą temperaturę, będą ćwiczyć z pacjentami, a nawet opowiedzą bajkę.

Zadaniem robotów Nao, Sanbot i Pepper będzie wspieranie personelu Centrum Pediatrii. – Czytając „Bajki robotów” Stanisława Lema czy oglądając przed laty filmy science-fiction nie spodziewałem się, że zmierzę się z tą przyszłością, aż tak namacalnie. To już nie futurystyczne wizje a rzeczywistość – mówi Andrzej Siwiec, prezes sosnowieckiego Centrum Pediatrii. – Roboty pracujące w służbie medycyny spełniają bardzo ważną funkcję. Dzieci, które przebywają na oddziałach mają dzięki nim dużo frajdy i radości. Umilają im pobyt w szpitalu, a to przecież jest dla nich niełatwe przeżycie, zawsze wiążące się z jakimś obciążeniem psychicznym – dodaje.

roboty
Roboty pomagają w szpitalu – fot. UM Sosnowiec

Nowi pracownicy

W czym będą pomocne? – Przypomną o wzięciu leku, wyświetlą film, zainicjują rozmowę video pacjenta z rodziną. Pomogą także w promowaniu prawidłowego zachowania epidemicznego jak również w prowadzeniu e-porad – wylicza prezes Siwiec.

W Centrum Pediatrii pracować będą trzy modele robotów humanoidalnych – recepcyjne (Pepeery), inspekcyjne (Sanboty) i edukacyjne (Nao). W Polsce z tej technologii korzystają m.in.: niektóre banki. Centrum Pediatrii jest jedną z pierwszych placówek medycznych w Polsce korzystających z takich technologii.W Europie liderem wykorzystującym roboty humanoidalne w branży medycznej jest Belgia.

Nowe wyzwania

Pozyskanie robotów to kolejny etap wprowadzania w sosnowieckim szpitalu nowoczesnych rozwiązań informatycznych. – Placówka podąża za zmianami technologicznymi i dostosowuje je do potrzeb szpitala i jego pacjentów. Myślę, że młodzi pacjenci będą z takiego rozwiązania bardzo zadowoleni. Mnie najbardziej rozbawił fakt, że roboty opowiadają dowcipy – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Gratuluję panu prezesowi zarządzania Centrum Pediatrii, które jest laureatem wielu nagród, m.in. zostało wyróżniony w Rankingu Szpitali 2020 na miejscu 3. w kategorii „szpitale pediatryczne” w Polsce oraz na 5. miejscu w kategorii „najlepszy szpital w województwie śląskim” – dodaje.

roboty, ludzie, praca
Roboty pomagają w szpitalu – fot. UM Sosnowiec

Urządzeni do Centrum Pediatrii dostarczyła firma Weegree. – Do tej pory nie tworzyliśmy tak rozbudowanych rozwiązań dla placówek medycznych. Samo programowanie robotów zajęło nam 2 miesiące – mówi Łukasz Dudek, przedstawiciel firmy.

Głównym założeniem projektu było wprowadzenie usług e-recepcji, e-porad, e-konsultacji, i e-zabiegów rehabilitacyjnych w szpitalu. Wartość całkowita projektu to 895 000,00 zł, z czego współfinansowanie z z Unii Europejskiej wyniosło 760 750,00 zł, a z budżetu krajowego 89 500,00 zł.