Od niedzieli, 13 czerwca obowiązują zmienione zasady bezpieczeństwa. Łagodzenie obostrzeń na wakacje to otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach oraz zwiększenie limitów.

Liczba zakażeń maleje, a osób zaszczepionych rośnie. To pozwala na kolejne luzowanie obostrzeń. – Jednak stale podkreślamy, że pandemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny. Dlatego wprowadzane zasady mogą być modyfikowane. Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni. Zakrywajmy nos i usta w zamkniętych pomieszczeniach, trzymajmy dystans oraz dezynfekujmy ręce – podkreślają przedstawiciele polskiego rządu.

Zmiany od 13 czerwca

Od niedzieli dozwolona zostaje sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Ponadto, zwiększona zostaje ilość wiernych w świątyniach – maksymalnie 50 proc. obłożenia. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Zmiany od 26 czerwca

Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Co jeszcze się zmieni? Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m². Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia. Dyskoteki – maksymalnie 150 osób. Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.

Ponadto, transport – 100 proc. obłożenia, pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos. Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia. Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia. Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia. Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia. Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Warto podkreślić, że limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.