W sosnowieckim Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II otwarto oddział dermatologii dla dzieci, który jest jedynym takim oddziałem w województwie śląskim i czwartym w całej Polsce.

Po kilkumiesięcznej przebudowie pomieszczeń znajdujących się na parterze budynku A w Centrum Pediatrii w Sosnowcu powstał nowy oddział dermatologii dla dzieci z 12 łóżkami. W maju 2018 roku został on przeniesiony z Katowickiego Centrum Onkologii w Katowicach, gdzie nie wpisywał się w nowy profil lecznicy. Cześć aparatury medycznej została przeniesiona z Katowickiego Centrum Onkologii. Stamtąd też wywodzą się lekarze i część personelu pielęgniarskiego nowego oddziału.

Do chwili obecnej świadczenia udzielane były małoletnim pacjentom w oddziale chirurgicznym dla dzieci z pododdziałem dermatologicznym. Koszt inwestycji to blisko 1,2 mln złotych. – Inwestycje w służbę zdrowia są dla nas jednym z priorytetów. Mam świadomość, że ochrona zdrowia mieszkańców regionu wymaga odpowiednich nakładów finansowych. Szczególnie jeśli chodzi o najmłodszych pacjentów. Oddział dermatologii w Centrum Pediatrii będzie właśnie takim przyjaznym miejscem. Mali pacjenci są pod dobrą opieką lekarzy, w komfortowych warunkach – podkreślał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski podczas uroczystego otwarcia oddziału.

Oddział dermatologii dziecięcej - fot. mat. pras.
Oddział dermatologii dziecięcej – fot. mat. pras.

Jeden z czterech oddziałów w Polsce

Oddział jest jedyną komórką organizacyjną o takim profilu w województwie śląskim oraz jednym z czterech szpitalnych oddziałów dermatologicznych dla dzieci w Polsce (po Warszawie, Łodzi i Lublinie). W oddziale hospitalizowani będą pacjenci do 18 roku życia w zakresie diagnostyki i leczenia chorób skóry o podłożu alergicznym, autoimmunologicznym i infekcyjnym (m.in. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik, bielactwo).

Dermatologia dziecięca różni się od tej dla dorosłych. Jest wiele schorzeń skóry, których leczenie ambulatoryjne jest trudne lub wręcz niemożliwe. Choroby te wymagają stałej obserwacji oraz w razie potrzeby szybkiej zmiany leczenia. Przy części schorzeń dermatologicznych potrzebna jest specyficzna i zaawansowana diagnostyka, możliwa tylko w szpitalu.

Dzięki wielospecjalistycznej opiece w sosnowieckim szpitalu mali pacjenci będą mieli możliwość konsultacji u specjalistów z wielu dziedzin medycyny, bo jak wynika z wielu badań problemy skórne u dzieci są często powiązane z innymi chorobami. – Dzięki leczeniu w szpitalu w Klimontowie chorzy dermatologicznie będą korzystać z wiedzy specjalistów z zakresu chirurgii, reumatologii, psychiatrii czy gastroenterologii oraz pediatrii – podkreślają przedstawiciele placówki.

Oddział dermatologii dziecięcej - fot. mat. pras.
Oddział dermatologii dziecięcej – fot. mat. pras.

Z pomocą najmłodszym pacjentom

W Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu znajduje się dziewięć oddziałów o specjalnościach: pediatrycznej, niemowlęcej i patologii noworodka, reumatologicznej, chirurgicznej dla dzieci z pododdziałem dermatologii, klinicznym oddziale psychiatrii i psychoterapii wieku rozwojowego, dziennym oddziale psychiatrii i psychoterapii wieku rozwojowego, rehabilitacji oraz rehabilitacji neurologicznej dla dzieci, gastroenterologicznej dla dzieci oraz anestezjologii i intensywnej terapii dla noworodków i dzieci.

– Utworzenie tego oddziału pozwala nam rozszerzyć ofertę diagnostyczną, leczniczą i daje szanse dalszego rozwoju. Trafiają do nas pacjenci z różnymi schorzeniami i chcemy dać im możliwość konsultacji u specjalistów z wielu dziedzin. Problemy skórne u dzieci są bowiem często powiązane z innymi chorobami – tłumaczy Andrzej Siwiec, prezes Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu.

Centrum Pediatrii w roku 2018 udzieliło mieszkańcom województwa śląskiego 50 tysięcy porad specjalistycznych oraz 7,5 tysiąca hospitalizacji.