Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi ma nowo wyremontowaną pracownię endoskopii. Inwestycja ta pozwoli na lepszy dostęp mieszkańców do specjalistycznych badań.

Szpital w Czeladzi od 31 marca posiada nowoczesną pracownię do badań endoskopowych układu pokarmowego – kolonoskopii oraz gastroskopii. Dzięki przeprowadzonemu remontowi pacjenci zyskali doskonale wyposażone pomieszczenia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Całość składa się z dwóch nowoczesnych sal endoskopowych spełniających warunki do wykonywania diagnostyki i zabiegów zarówno górnego jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zmywalni, pokoju nadzoru poznieczuleniowego, pomieszczenia przygotowania i punktu obsługi pacjenta.

– W ostatnim czasie w czeladzkim szpitalu kapitalnie odnowione zostały dwa oddziały – neurologiczny i dziecięcy, tym razem otwieramy zupełnie nową pracownię endoskopii. Mam nadzieję, że na tym nie koniec i że PZZOZ stanie się jednostką budującą rozwój medycyny w Polsce – komentuje Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

Znacznie skróci się czas oczekiwania na badanie

Dzięki zwiększeniu liczby urządzeń endoskopowych z dwóch do pięciu znacznie powinien skrócić się czas oczekiwania na badanie.

– Obie pracownie mogą pracować równocześnie, dwustanowiskowa myjnia do dezynfekcji endoskopów daje możliwość szybszego przygotowania sprzętu do kolejnego badania. Dzięki temu możemy wykonywać ich więcej niż dotychczas – tłumaczy lek. Ewa Wiązania-Gacek, dyrektor ds. lecznictwa PZZOZ.

W przyszłości placówka ma zamiar zakupić pediatryczny sprzęt endoskopowych do diagnostyki i leczenia dzieci. Dotychczas mali pacjenci musieli realizować takie badania w innych placówkach.

Koszt inwestycji to ponad 2,3 mln zł.