Strażnik Kopalni – drzewo rosnące przy ul. Kopalnianej w Sosnowcu – znalazł się w organizowanym przez Klub Gaja finale konkursu na Drzewo Roku 2021.

Tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 150 zgłoszeń drzew z całego kraju. Jury wybrało szesnastu finalistów. Wśród finałowych drzew znalazły się dęby i wiązy, lipa, topola, sosna, jodła, a także chopinowskie wierzby, cypryśnik błotny, kasztan jadalny i dzika czereśnia. Jednym z finalistów jest wspomniany już Strażnik Kopalni.

Drugi rok z rzędu udało mi się zakwalifikować do finału konkursu Drzewo Roku. Moje zgłoszenie znalazło się w najlepszej 16. i sosnowieckie drzewo powalczy o wyjątkowy tytuł – Drzewa Roku 2021. Strażnik Kopalni staje się tym samym następcą Smutnych Braci oraz symbolem walki o miejskie drzewa. Udało mi się go ocalić przed wycinką, przekonać radnych do objęcia go ochroną pomnikową, a teraz postaram się pokazać całej Polsce, że mamy wyjątkowego wiąza szypułkowego w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego! Chciałbym, żeby Strażnik Kopalni stał się wizytówką Niwki, Sosnowca, a nawet całego województwa śląskiego – powiedział nam Przemysław Bartos, autor bloga Przyroda dla Sosnowca.

Strażnik Kopalni pomnikiem przyrody – fot. Przyroda dla Sosnowca

Strażnik Kopalni pomnikiem przyrody

Strażnik Kopalni w Sosnowcu to drzewo z gatunku wiąz szypułkowy (limak) – ma 294 cm obwodu, 15 m wysokości, a jego wiek szacoway jest na ok. 120 lat. Rośnie w dzielnicy Niwka o bogatej i niezwykle ciekawej przeszłości, która zadziwia do dnia dzisiejszego. Jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że tworzy element przydrożnej alei kasztanowo-lipowo-wiązowej, ale stanowi także cenny element historyczny, nierozerwalnie związany z rozwojem miasta – począwszy od osadnictwa we wsi Sosnowice, rozwój górnictwa na Niwce, a kończąc na współczesnych przemianach miasta. Wartość przyrodniczą i estetyczną drzewa podnosi fakt, że pień porasta bluszcz pospolity, a w koronie drzewa znajduje się gniazdo sierpówek, które co roku tak chętnie do niego wracają.

W 2019 roku drzewo zostało wytypowane do wycięcia. W długą walkę o jego ochronę włączyli się ludzie z różnych zakątków Polski. Wspólne działania pozwoliły ostatecznie przekonać radnych o tym, że Strażnik Kopalni jest wspólnym dziedzictwem. o naszych zielonych sojuszników. W październiku 2019 roku drzewo to zostało pomnikiem przyrody.

Strażnik Kopalni pomnikiem przyrody – fot. Przyroda dla Sosnowca

Strażnik Kopalni świadkiem przeobrażeń Niwki

Dla Przemysława Bartosa wspomniane drzewo ma wyjątkowe znaczenie i kojarzy mu się z dzieciństwem. – Z jednej strony jest świadkiem przeobrażeń jakie zaszły w dzielnicy Niwka i w całym mieście oraz stał się symbolem walki o drzewa w Sosnowcu. Kiedy byłem małym chłopakiem skracałem sobie drogę powrotną ze szkoły i przechodziłem obok alei kasztanowo-lipowo-wiązowej przy ulicy Kopalnianej, która zachwycała swoim urokiem przez cały rok. Szczególnie jesienią, gdy poszczególne drzewa zmieniały kolor liści w różnym czasie. Sam wiąz szypułkowy był wyznacznikiem, że nieopodal znajduje się szyb kopalni Niwka. Pomimo wieloletniego wydobycia węgla kamiennego, drzewo dzielnie znosiło trudy i niedogodności warunków w jakich przyszło mu rosnąć. Gdy w 1999 roku zamknięto kopalnię, wiąz mógł spokojnie rosnąć i cieszyć oczy kolejnych pokoleń – opowiada.

Drzewo Roku

Ogólnopolski konkurs Drzewo Roku propaguje postawy szacunku dla przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju.

W ubiegłym roku zwyciężyła lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej. Smutni Bracia z Sosnowca zajęły trzecie miejsce.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Drzewo Roku 2020. Podium dla Smutnych Braci z Sosnowca