Drzewo rosnące przy ul. Kopalnianej w Sosnowcu zostało pomnikiem przyrody. Taką decyzję podjęli radni na październikowej sesji Rady Miejskiej.

Drzewo z gatunku wiąz szypułkowy (limak) jest w dobrym stanie fitosanitarnym i tworzy element przydrożnej alei kasztanowo-lipowo-wiązowej. – Po ponad roku starań, piękny wiąz szypułkowy z ulicy Kopalnianej został pomnikiem przyrody. Cieszę się, że moją inicjatywę poparło 25 radnych naszego miasta i 29 października zagłosowali za ochroną tego niezwykłego drzewa – powiedział nam Przemysław Bartos, który nazwał je „Strażnikiem Kopalni”.

„Strażnik Kopalni” jest pierwszym od 19 lat wiązem szypułkowym, który uzyskał rangę pomnika przyrody w Sosnowcu. – W momencie składania przeze mnie wniosku wiąz miał 294 cm obwodu, a jego wiek oszacowałem na około 120 lat. Niezmiennie tworzy element przydrożnej alei kasztanowo-lipowo-wiązowej, która niegdyś prowadziła do KWK Niwka-Modrzejów – podkreśla sosnowiczanin.

Strażnik Kopalni pomnikiem przyrody – fot. Przyroda dla Sosnowca

„Strażnik Kopalni” świadkiem przeobrażeń Niwki

Dla Przemysława Bartosa wspomniane drzewo ma wyjątkowe znaczenie i kojarzy mu się z dzieciństwem. – Z jednej strony jest świadkiem przeobrażeń jakie zaszły w dzielnicy Niwka i w całym mieście oraz stał się symbolem walki o drzewa w Sosnowcu. Kiedy byłem małym chłopakiem skracałem sobie drogę powrotną ze szkoły i przechodziłem obok alei kasztanowo-lipowo-wiązowej przy ulicy Kopalnianej, która zachwycała swoim urokiem przez cały rok. Szczególnie jesienią, gdy poszczególne drzewa zmieniały kolor liści w różnym czasie. Sam wiąz szypułkowy był wyznacznikiem, że nieopodal znajduje się szyb kopalni Niwka. Pomimo wieloletniego wydobycia węgla kamiennego, drzewo dzielnie znosiło trudy i niedogodności warunków w jakich przyszło mu rosnąć. Gdy w 1999 roku zamknięto kopalnię, wiąz mógł spokojnie rosnąć i cieszyć oczy kolejnych pokoleń – opowiada.

Warto też dodać, że „Strażnik Kopalni” znalazł się w puli drzew zgłoszonych do konkursu Drzewo Roku 2020 organizowanego przez Klub Gaja, jednak w bieżącym roku to „Smutni Bracia” stanęli na podium plebiscytu.

Czym jest pomnik przyrody? To prawnie chroniony obszar lub obiekt przyrody żywej lub nieożywionej, ustanowiony w celu zachowania zjawisk przyrodniczych oraz elementów przyrody cechujących się szczególną wartością naukową, kulturową, krajobrazową i historyczno-pamiątkową. Pomniki przyrody oznaczone są zielonymi tabliczkami.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Drzewo Roku 2020. Podium dla Smutnych Braci z Sosnowca