Powiatowy Zarząd Dróg w Będzinie poinformował o wprowadzeniu ograniczenia tonażowego na odcinku ulicy Józefa Piłsudskiego i części ulicy Olkuskiej w Sławkowie.

Starania lokalnych samorządowców doprowadziły do wprowadzenia przez Powiatowy Zarząd Dróg długooczekiwanego ograniczenia ruchu dla samochodów powyżej 7 ton na powiatowej ulicy Piłsudskiego i części ulicy Olkuskiej. – Koniec z tirami, które zamiast trasą DK94 jeździły ulicami Wrocławska – Piłsudskiego – Olkuska. Cieszę się, że nasze apele wspólnie z radnymi i mieszkańcami doprowadziły do wprowadzenia przez Powiatowy Zarząd Dróg długooczekiwanego ograniczenia ruchu dla samochodów powyżej 7 ton na powiatowej ulicy Piłsudskiego i części ulicy Olkuskiej. Mam nadzieję, że drogówka Powiatowej Policji dopilnuje przestrzegania przez kierowców nowej organizacji ruchu – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Tym samym kierowcy samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 7 ton, którzy nagminnie jeździli tymi ulicami by ominąć bramownice systemu viaToll na drodze krajowej nr 94 nie będą już mogli tego robić. – W naszych pismach wielokrotnie zwracaliśmy starostwu uwagę na to, że samochody ciężarowe nie powinny mieć możliwości poruszania się tymi ulicami w celu ominięcia bramek na drodze krajowej Katowice – Kraków i że powiat, jako właściciel tego ciągu, powinien dokonać stosownej zmiany organizacji ruchu by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom – mówi burmistrz Sławkowa.

W starostwie interweniowali też w tej sprawie mieszkańcy ulic najbardziej dotkniętych uciążliwościami związanymi ze wzmożonym ruchem samochodów ciężarowych. Argumentowali, że na znacznym odcinku tego powiatowego ciągu dróg nie ma chodnika, a piesi zmuszeni są poruszać się poboczem. – Samochody poruszają się często znacznie przekraczając obowiązujące w tym miejscu ograniczenie prędkości, co jest powodem wielu groźnych sytuacji. Cieszę się, że udało się nam ten problem rozwiązać i że zostaną w tym miejscu zamontowane znaki wprowadzające ograniczenia. Mam nadzieję, że policja w odpowiedni sposób będzie kontrolować przestrzeganie nowej organizacji ruchu. Zmiany z pewnością przyczynią się do zmniejszenia uciążliwości, jak chociażby hałasu, szczególnie w porze nocnej – podkreśla przewodniczący Rady Miejskiej w Sławkowie Łukasz Hofler.

Wprowadzenie ograniczenia daje możliwość remontu zniszczonej drogi. – Czekamy na propozycję PZD w Będzinie odnośnie zakresu pierwszego etapu prac modernizacji powiatowej ul. Olkuskiej, gdyż jako samorząd gminny jesteśmy gotowi udzielić pomocy finansowej dla powiatu w tej inwestycji. Liczymy także na przeprowadzenie przez PZD prac remontowych na powiatowej ul. Chwaliboskie. Jeśli chodzi o drogi pod opieką miasta obecnie przeprowadzamy kolejne pozimowe przeglądy techniczne, czekamy na ustabilizowanie pogody i wkrótce uruchomimy przetargi na roboty drogowe – mówi Rafał Adamczyk. – Teraz mogę powiedzieć, że w tym roku przeznaczymy większe środki na prace drogowe niż w 2020 roku, konsekwentnie realizując kompleksowe remonty kolejnych odcinków dróg gminnych. O planowanych pracach będziemy informować na stronie miasta – dodaje.