Zdaniem internautów Stawiki są Najlepszą Przestrzenią Publiczną Województwa Śląskiego 2018. W organizowanym przez Urząd Marszałkowskim plebiscycie sosnowieckie inwestycja wyprzedziła bawialnię z Będzina.

Przed kilkoma dniami zakończyło się internetowe głosowanie na najpopularniejszą realizację biorącą udział w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2018.

Internauci uznali, że najlepszą przestrzenią województwa śląskiego jest rewitalizacja kompleksu wypoczynkowego Stawiki w Sosnowcu. Mieszkańcy przyznali inwestycji 2962 punktów. Realizacja ta otrzyma tym samym nagrodę internautów ufundowaną przez marszałka Wojciecha Saługę.

Warto też dodać, że drugie meijsce zajęła będzińska bawialnia, która otrzymała 2403 pkt. Na siódmym miejscu uplasowała się przebudowa i termomodernizacja budynku Urzędu Miasta w Czeladzi (752 pkt), a na dwunastym modernizacja placu zabaw przy ul. Tysiąclecia w Dąbrowie Górniczej (308 pkt).

Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego promuje wysokiej jakości przestrzenie publiczne sprzyjające tworzeniu naszego otoczenia piękniejszym, a województwa śląskiego bardziej konkurencyjnym oraz nagradza ich projektantów. W tegorocznej edycji do konkursu zakwalifikowano 25 realizacji, choć początkowo było ich 26. Przypomnijmy, że po zamieszaniu związanym z placem parkowym z zegarem słonecznym w Sosnowcu, wycofano tę propozycję.

Niezależnie od decyzji internautów, najlepszą przestrzeń wybierze także jury złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Werdykt poznamy dopiero w październiku.

Pływający pomost to kolejna atrakcja sosnowieckich Stawików – fot. MZ
Pływający pomost to kolejna atrakcja sosnowieckich Stawików – fot. MZ

Stawiki przyciągają

Kompleks wypoczynkowy Stawiki to idealne miejsce dla osób poszukujących odpoczynku od miejskiego zgiełku, nad wodą, w otoczeniu zieleni. Przede wszystkim Stawiki zyskały nową drogę rowerową: 2 – kilometrową pętlę oraz kilkusetmetrowy odcinek w kierunku kompleksu piłkarskiego. Wymieniona została nawierzchnia dla pieszych. Usytuowano ponad 70 ławek, a rowerzyści mają do swojej dyspozycji blisko 40 stojaków rowerowych. Na najbardziej uczęszczanym fragmencie droga rowerowa została odseparowana od drogi dla pieszych pasem zieleni. Przygotowano także miejsce pod przyszłą wypożyczalnię rowerów.

Dla lubiących aktywny wypoczynek powstała 200-metrowa bieżnia z poliuretanu, rozbudowana została również siłownia „pod chmurką”. Wokół kompleksu powstały nowe miejsca parkingowe. Zmieniła się również architektura zieleni. Posadzono 16 platanów, a w pasie rozdzielającym chodnik od drogi rowerowej krzewy derenia białego. Całość inwestycji zwieńcza krąg z logotypem miasta, który można oglądać przed główną bramą wejściową na Stadion Ludowy.

Miejską inwestycję dopełnia prywatne przedsięwzięcie – Wake Zone Stawiki: jedyny w regionie kompleks wyciągów do nart wodnych i wakeboardu, który tworzy pięciosłupowy wyciąg o długości 750 m oraz wyciąg szkoleniowy 2.0 z liną długą na 200 m. Wake park to nie tylko wyciągi, ale również strefa rekreacji: batut, liczne przyrządy treningowe, sklep ze sprzętem i odzieżą, wypożyczalnia, centrum szkoleniowe, punkt gastronomiczny z ogródkiem oraz strefa dla dzieci z placem zabaw. Stawiki to również 100-metrowa plaża z przebieralniami oraz specjalną ławką z przewijakiem.

Tuż obok kompleksu znajduje się 700-metrowa ścieżka edukacyjna. Na niej ulokowano 8 stacji, a na każdej z nich informacje o tutejszej roślinności oraz zadania dla dociekliwych.

Nowością jest także pływający pomost. To 152-metrowa konstrukcja z altaną, leżakami i trampoliną.