W Sosnowcu powstanie nowoczesny stadion piłkarski. Podpisano właśnie umowę z Bielskim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego, która w 36 miesięcy ma wybudować obiekt.

W poniedziałek, 27 maja, podpisano umowę na budowę nowego stadionu piłkarskiego, który będzie jednym z elementów Zagłębiowskiego Parku Sportowego. – Jesteśmy gotowi do tej ogromnej i bardzo ważnej inwestycji – podkreśla Karina Skowronek, prezes spółki Zagłębiowski Park Sportowy. – W ciągu siedmiu dni mamy otrzymać harmonogram rzeczowo-finansowy, a z naszej strony przekazać plac budowy wykonawcy. Następnie powołany zostanie kierownik budowy, przekażemy kilka sporych pudeł dokumentacji i zacznie się etap właściwy – dodaje.

Nowy stadion wybuduje Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. – Mamy duże doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji. Naszą wizytówką jest stadion miejski w Bielsku-Białej. Teraz odbywają się na nim Mistrzostwa Świata U-20. To bardzo ładny obiekt, ale mam nadzieję, że ten w Sosnowcu będzie jeszcze piękniejszy i nowocześniejszy – mówi Ewelina Walkowicz, prezes BPB.

Podpisanie umowy na budowę stadionu piłkarskiego w Sosnowcu – fot. MZ
Podpisanie umowy na budowę stadionu piłkarskiego w Sosnowcu – fot. MZ

To historyczna chwila

Koszt budowy nowoczesnego stadionu w Sosnowcu to 148 mln zł brutto. Dzięki temu, że będzie ją realizować powołana przez miasto spółka Zagłębiowski Park Sportowy, to uda się odzyskać podatek VAT i realny koszt spadnie do 120,2 mln zł netto. – To jeden z najważniejszych dni dla naszego miasta. Podpisujemy umowę na wykonanie obiektu wyczekiwanego przez lata. Obiektu, który ma służyć mieszkańcom. Stadion to nie tylko imprezy sportowe. To również szansa na organizację koncertów, widowisk artystycznych. Takiego miejsca w Sosnowcu naprawdę brakowało – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Podpisanie umowy na budowę stadionu piłkarskiego w Sosnowcu – fot. MZ
Podpisanie umowy na budowę stadionu piłkarskiego w Sosnowcu – fot. MZ

Nowy stadion w 36 miesięcy

Nowy stadion ma powstać w 36 miesięcy. – Liczymy, że stadion uda się oddać do użytku wcześniej, niż zakładany termin. Jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że budując stadion Podbeskidzia prace toczyły się pod grą, gdyż zespół z Bielska rozgrywał na nim swoje mecze. Tutaj będziemy mogli realizować zadanie w innych warunkach – przyznaje prezes Ewelina Walkowicz.

Kiedy ruszą prace? – Na początek musimy przygotować plac budowy. To oznacza konieczność wycinki drzew. Czekają nas spotkania m.in. z ornitologami, które pozwolę określić, kiedy będzie można zacząć prace. Zakładam, że w najgorszym przypadku będzie to październik, ale liczymy, że uda się wcześniej – zdradza prezes Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego.

Podpisanie umowy na budowę stadionu piłkarskiego w Sosnowcu – fot. MZ
Podpisanie umowy na budowę stadionu piłkarskiego w Sosnowcu – fot. MZ

Obiekt na miarę XXI wieku

Przypomnijmy. Zagłębiowski Park Sportowy będzie obejmował: stadion piłkarski, halę sportową i lodowisko. Przedmiotem inwestycji jest budowa obiektów sportowych w Sosnowcu, w pobliżu Górki Środulskiej na nieużytkach pomiędzy ul. Zaruskiego, Bora-Komorowskiego i Parkiem Środula. Grunt, na którym powstanie Park Sportowy ma powierzchnię 17,6 hektara.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Stadion Piłkarski zlokalizowany będzie w centralnej części kompleksu. – Obiekt został zaprojektowany tak, by spełniać wszystkie niezbędne wymogi stawiane przez Polski Związek Piłki Nożnej jak i Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA), czy Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) i zapewnić możliwości organizacji rozgrywek na najwyższym szczeblu krajowym i międzynarodowym – podkreśla Karina Skowronek.

Stadion piłkarski będzie wyposażony w boisko piłkarskie o wymiarach 68 x 105 m (wymiary zgodne z wymaganiami FIFA/UEFA). Pojemność trybun na stadionie piłkarskim wynosić będzie 11 600 miejsc w tym 46 miejsc dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich i 46 miejsc dla osób im towarzyszących. Projekt zakłada możliwość zwiększenia pojemności stadionu do 14 564 miejsc siedzących poprzez zagospodarowanie obejścia w górnej części trybun poprzez dodanie kolejnych rzędów stalowej trybuny. Na drugim poziomie zaprojektowano trybunę przeznaczoną wyłącznie dla mediów, o pojemności 100 miejsc.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Co z halą i lodowiskiem?

Na początku czerwca miasto zakończy procedurę przetargową i wybierze wykonawcę lub wykonawców na budowę pozostałych obiektów sportowych, wchodzących w skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego.

Podpisanie umowy na budowę stadionu piłkarskiego w Sosnowcu – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec
Podpisanie umowy na budowę stadionu piłkarskiego w Sosnowcu – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec

W najbliższych dniach zamieścimy na naszej stronie krótkie rozmowy z prezydentem Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim, prezesem spółki Zagłębiowski Park Sportowy Kariną Skowronek oraz prezesem Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Eweliną Walkowicz.

37 KOMENTARZE

 1. 👍👍👍 myślałem, że nie dożyję! Chyba się uda jednak dożyć 👌

  PS
  portki nie dziurawe 👍

 2. Hola hola, nie ma jeszcze zgody na wycinkę drzew, a że zaczynają się okresy lęgowe ptactwa, to budowa jeszcze sobie ‚poleży’. W końcu na bank jest tam jakiś gatunek chroniony.

 3. To jeden z bardziej traumatycznych momentów w obecnych czasach Sosnowca, brakuje pieniędzy na wiele istotnych rzeczy życia codziennego ale na stadion się pożycza. Zresztą mieliśmy z tym do czynienia w kraju kiedy wybudowano wiele obiektów piłkarskich a obywatele nie dostali nic, obecnie przyszedł wyborczy czas zapłaty i wygrało PIS. Miejmy nadzieję że Sosnowiec też dojrzeje i da odpór takiej wizji miasta.

  • Raczej po takich wydatkach będzie się zwijał bo jak utrzymać kluby z kasy miejskiej obciążonej spłatami rat kredytu. Zresztą radosne rządzenie już przynosi efekty w Świętochłowicach gdzie kolega z tej samej opcji doprowadził do problemu nie przyjęcia sprawozdania finansowego, a sam przegrał wybory.

 4. PO musi po sobie zostawić stadion, choćby miasto maiło upaść stadion musi k… być. Niemal 150 mln dla kilku kiboli i beznadziejnej drużyny.
  Takie coś powinno być sponsorowane prywatnie jak na zachodzie. Jak pan prezydent chce stadion i drużynę piłkarską to niech sobie kupi za własne pieniądze zamiast zadłużać miasto. To nie te czasy kiedy można było szaleć za pieniądze z kopalni.

  • Ja pier…. przecież tam mają być inne imprezy czy spotkania. Pisze jak byk.
   Do wybiórczego tendencyjnego wpisu poniżej obrażającego ludzi. Mieszanie akcji sprzed kilku lat przeciw władzom centralnym PO z małą polityką regionalną w jednym z miast obecnie i stawianie =? Ręce opadają.
   .

 5. W Katowicach kibiców GKS, aż skręca ze złości, że w Sosnowcu będzie budowany stadion, a u nich dalej ruina, a przecież Katowice to było nie było stolica województwa. O Chorzowie czy Bytomiu to już nawet nie wspominam, ale to miasta biedniejsze od Sosnowca.
  Taki stadion to jest prestiż, pokazanie, że TAK, u nas się DA w tym całym morzu narzekania dookoła. Zbudują i starczy na lata, tak samo jak na lata starczył stadion Ludowy. Skończy się wytykanie palcami i mówienie, że Sosnowiec to jakiś skansen. Nawet gdyby wszystkie drogi w tym mieście wyremontowali na glanc, to nikt by tego w kraju nie zauważył, a tak wszyscy zobaczą, że nas jest stać, że to miasto się rozwija, a nie zwija. Zbudują stadion, potem zbuduje się nowe lodowisko, halę sportową, a malkontenci niech jadą na wieś i tam sobie narzekają na dziurawe drogi.

  • Tak, tak najbardziej reprezentatywną grupą w mieście są kibice i mają być zadowoleni . Ręce opadają jak żyć w takim mieście?

 6. Najbardziej tragiczne jest to.
  Interesowność tego stada alkokibiców.
  Platforma: Donald matole, twój rząd obala kibole.
  Platforma zła, antypolska, do Niemiec.

  Chęciński z Platformy, pierwszy kibic.
  Nasz brat buduje stadion.

  Obłuda pełną gębą.
  Jak by Putin obiecał darmowe 1000 złoty co miesiąc na piwka to by głosowane na Putina.

  No ale grunt nosić Powstanie Warszawskie na koszulkach i bluzach

  • Szanowny Panie, zgrywający kogoś lepszego od innej części społeczeństwa, rusz trochę głową, a nie tylko powielaj tą papkę, którą w wiadomych mediach usłyszysz/przeczytasz.
   Polityka krajowa, a polityka samorządowa to dwa różne światy. W samorządzie szyld partyjny ma mniejsze znaczenie, a faktyczny program i czyny.
   A koniec pana Chęcińskiego już powoli się zbliża, bo widać że zaczyna grać pod politykę ogólnokrajową.

 7. Widać że w Sosnowcu mieszka cała masa zakompleksionych ludzi dla których stadion ma być lekiem na tą chorobę. Trudno ich zrozumieć gdy mówią- my mamy a Katowice nie – lepsi i mądrzejsi to będziemy gdy nam się będzie lepiej i wygodniej żyło a stadion jako przeciętna rzecz materialną będzie na 10 miejscu. Problmem jest również to iż główny decydent też tak postrzega ten element bo trudno sądzić inaczej jako jego cel do lepszego życia.

 8. A w kolejce po mięso mówią że na otwarcie będzie mecz derbowy 3 ligi Zagłębie z AKS Niwka, ale bardzo istotny bo o utrzymanie. Jednak dla nas kibiców nie jest istotne kto wygra bo oba kluby sosnowieckie i nie będziemy tu musieli oglądać drużyn z innych miast.

 9. Do wszystkich przeciwników budowy stadionu – jeszcze będziecie płakać stojąc w kolejce do kasy po bilet na mecz, że tak długo trzeba czekać, bo tylu chętnych.

 10. Zaręczam was ze jak juz ten stadion powstanie jako pierwsi polecicie go zobaczyć. Tak Wy malkontenci. Brawo wreszcie miasto wkroczy w dzieleniec obiektów sportowych do UE to się należy jego mieszkańcom.

 11. To jest MIŚ na miarę naszych niemożliwości. Dla autorów należy się premia, a kibice zrobią protokół zniszczenia.

 12. Widać w komentarzach za stadinem że albo piszą je ludzie Chęcińskiego albo ci którzy niewiele wiedzą o funkcjonowaniu samorządu. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać bo on pieniądze tylko wydaje nie zwiększa natomiast istotnie wpływów i dlatego pojawi się efekt świętochłowicki, a wtedy tylko krok do upadku miasta. Jedynym wyjściem może wtedy być drastyczne zwiększenie podatków. Trzeba również mieć na uwadze że stadion to miejsce pracy głównie dla obcokrajowców ale wyjątkowo drogie.

 13. Patrząc na zdjęcia widać odpowiedni standard wizerunku wykonawców , natomiast włodarze miasta trochę jakby za moment wychodzili na kabaret.

 14. Ciekawe, czy WIOS się zgodzi na wycinkę drzew w okresie lęgowym. Bo przecież zwykły mieszkaniec miasta musiałby poczekać. A swoją drogą ciepła posadka dla pani K, kompetencje tej pani sa dobrze znane z poprzednich miejsc pracy. Hi hi.

 15. Sosnowiec to biedne miasto, biednych ludzi. Wycinka masowa drzew a co wzamian. Stadion dla grupki podchmielonych wyrostków rozlewająca się alkoholowa ciecz w plastykowych pojemnikach i to zjawisko przenosić do Zagórza poco to komu potrzebne i dla kogo. Bielski stadion do dzisiaj stawia takie zapytania poco dla kogo i czy warto było, choć Bielsko to nie Sosnowiec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here