Sosnowiecki Szpital Miejski i Śląski Uniwersytet Medyczny rozpoczynają współpracę w zakresie ginekologii i perinatologii. To nowy rozdział w historii sosnowieckiej placówki.

Od 1 października oddział ginekologiczno-położniczy w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim zmienia się w kliniczny oddział perinatologii i ginekologii onkologicznej. Wraz ze zmianą nazwy zmieni się także sposób funkcjonowania oddziału. Do wykwalifikowanej kadry placówki dołączą bowiem najlepsi lekarze specjaliści, doktorzy i profesorowie, których wiedza i doświadczenie będzie nieocenionym wsparciem w leczeniu pacjentek.

Wszystko dzięki umowie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Skorzystają na tym wszyscy: szpital, uczelnia, a przede wszystkim pacjentki – nie tylko z Sosnowca, ale i całego regionu. Zyskają one dostęp do najlepszych specjalistów w Polsce z dziedziny ginekologii i perinatologii.

– Wraz z początkiem współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym otwiera się nowy rozdział w historii Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, który zyskuje oddział kliniczny wzmacniający prestiż szpitala. Nasza placówka jest miejscem, gdzie najlepsi lekarze i naukowcy ŚUM mogą nie tylko skutecznie leczyć, ale także prowadzić badania naukowe. Cieszy to, że tym samym Sosnowiecki Szpital Miejski będzie jednostką budująca rozwój medycyny w Polsce. W czasach ogromnego zapotrzebowania kadrowego cenny jest też fakt, że w nowym oddziale kształcić się będą przyszli lekarze – mówi Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Współpraca ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym niesie ze sobą korzyści nie tylko dla placówki i pacjentek. Oprócz leczenia w oddziale prowadzone będą wspomniane wcześniej badania naukowe przez pracowników ŚUM oraz zajęcia dla przyszłych lekarzy. Studenci mają być obecni w szpitalu dwa razy w tygodniu, w siedmioosobowych grupach. Podczas zajęć i praktyk przyszli lekarze będą mogli podnosić swoje kwalifikacje pod czujnym okiem doświadczonych medyków.

Spotkanie władz SUM
Spotkanie władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – fot. mat pras.

Lepsza opieka dla pacjentek

Co ważne, do kadry oddziału dołączy także prof. dr hab. n. med. Marek Kudła, wybitny specjalista w zakresie ginekologii, dotychczasowy kierownik kliniki perinatologii i ginekologii onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a obecnie zastępca kierownika oddziału ds. klinicznego oddziału perinatologii i ginekologii onkologicznej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego

– Zlokalizowanie oddziału klinicznego wiodącej uczelni, jaką jest Śląski Uniwersytet Medyczny, to dla szpitala oraz Sosnowca duży prestiż. Szeroko pojęta ginekologia i położnictwo jest obszarem medycyny, do którego przywiązujemy szczególną uwagę i troskę. Wszystko po to, by zapewnić mieszkankom naszego miasta i okolic jak najlepszą opiekę medyczną – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Choć z nazwy oddziału zniknęło położnictwo, ceniona sosnowiecka porodówka działać będzie bez zmian i stale przyjmować przyszłe mamy. Dzięki obecności fachowców z dziedziny perinatologii, ciężarne będą otoczone najlepszą możliwą opieką. Perinatologia bowiem to dział medycyny zajmujący się kompleksowym prowadzeniem ciąży oraz wykrywaniem i leczeniem wad płodu.

Bogata oferta porodówki

Dotychczasowy oddział ginekologiczno-położniczy w placówce jest jednym z najnowocześniejszych w regionie i zapewnia kompleksową opiekę doświadczonego i wykwalifikowanego zespołu medycznego, w skład którego wchodzą lekarze położnicy-ginekolodzy, położne specjalistki, neonatolodzy, doradcy laktacyjni oraz anestezjolodzy. Pacjentki oddziału mogą korzystać z klimatyzowanych sal porodowych, które gwarantują pełen komfort, intymność i poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, każde stanowisko porodowe wyposażone jest w aparaturę KTG, na bieżąco monitorującą stan matki i dziecka.

W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim funkcjonuje także bezpłatna szkoła rodzenia, a na Facebooku można znaleźć profil „Rodzę w Sosnowcu” prowadzony przez same położne. Oprócz porad związanych z ciążą i porodem, na stronie publikowane są także wyjątkowe zdjęcia maluchów urodzonych w szpitalu. Co więcej, fotografie przekazywane są także rodzicom, którzy otrzymują szczególną pamiątkę na całe życie