W związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną w kraju, Sosnowiecki Szpital Miejski uruchomił oddział covidowy, który został zapełniony w ciągu pierwszych kilkunastu godzin jego funkcjonowania.
4 listopada w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim rozpoczął działanie oddział covidowy. Dzięki odpowiedniej organizacji i przygotowaniu placówka zagwarantowała 25 łóżek dla chorych na SARS-CoV-2, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości działania oddziałów niecovidowych i pozostaniu otwartą dla pacjentów.
Wszystkie miejsca zajęte
Oddział covidowy został utworzony w miejsce oddziału otolaryngologii. W odpowiedzi na polecenie Ministra Zdrowia, szpital przygotował najpierw 20, a następnie 25 łóżek na II poziomie oraz 5 miejsc na poziomie I. Jak pokazują statystyki – czwarta fala pandemii postępuje bardzo szybko, czego dowodem jest fakt, że miejsca na oddziale covidowym zostały zapełnione w ciągu pierwszych kilkunastu godzin jego funkcjonowania. Obecnie oddział utrzymuje pełne obłożenie, a do 22 listopada hospitalizował już łącznie 53 chorych na koronawirusa.
Pandemia sprawiła, że znacząco zwiększyło się zapotrzebowanie na kadrę medyczną w szpitalach, a utrzymywanie pełnego obłożenia oddziałów covidowych naturalnie wpływa na dostępność specjalistów. Obecnie najbardziej poszukiwani do pracy w szpitalach są lekarze interniści oraz anestezjolodzy. Szczególnie od dostępności i sprawności anestezjologów, którzy leczą pacjentów covidowych pod respiratorami, zależy funkcjonowanie bloków operacyjnych i to, czy szpital kontynuuje przyjęcia pacjentów na nieplanowe i planowe zabiegi.
– Pandemia oraz bieżące potrzeby pacjentów niecovidowych, zmagających się z licznymi schorzeniami sprawiają, że w szpitalach jednym z priorytetów jest odpowiednia koordynacja i zarządzanie potencjałem kadrowym – przyznaje Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. – W naszej placówce kierujemy się zasadą świadczenia pomocy wszystkim potrzebującym, szczególnie tym z zagrożeniem życia. Dlatego hospitalizujemy 25 pacjentów zakażonych koronawirusem, jednocześnie dbając o to, by szpital cały czas był otwarty dla pacjentów niecovidowych. A tych po okresie ponad półtora roku pandemii i pogorszeniu stanu zdrowia przybywa niestety wręcz lawinowo – dodaje.
Szpital otwarty dla wszystkich pacjentów
Poza oddziałem otolaryngologii przekształconym w covidowy działają wszystkie inne oddziały zabiegowe, w tym m.in.: bardzo oblegany oddział chirurgii ogólnej, oddział ortopedii, oddział urologii, oddział ginekologiczno-położniczy, a także oddział wewnętrzny.
Przyjęcia odbywają się w trybie planowym i nagłym. W celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Każdemu pacjentowi przed przyjęciem do szpitala na zabieg zapewniona jest również konsultacja anestezjologiczna.
– Bardzo ważne jest dla nas, aby pamiętać o wszystkich pacjentach. Wiele placówek medycznych zostało zmuszonych do zamknięcia lub przekształcenia oddziałów wewnętrznych na covidowe. Mając na uwadze wynikający z tego globalny deficyt oddziałów internistycznych – nasz funkcjonuje stale i niezmiennie. Nie planujemy też zmian w tym zakresie – zapewnia Aneta Kawka.