Musical i wszystko o nim, to jedna z propozycji 7. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej. Spotkanie poprowadzone przez dyrektora artystycznego Teatru Syrena, będzie bawić i uczyć.

Każdy miłośnik teatru, śpiewu i tańca odnajdzie podczas wydarzenia coś dla siebie, ponieważ jego głównym podmiotem jest musical. Jego obszerną historię przedstawi dyrektor artystyczny Teatru Syrena -Jacek Mikołajczyk. Wszystko to dopełni przyjemny klimat, zbudowany przez dźwięki pianina.

Wydarzenie „Showtime. Historie musicalowe!” odbędzie się 4 października, o godzinie 18:00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11). Wstęp jest wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki.

Podczas spotkania prowadzący podzieli się z widzami swoją rozległą wiedzą, a Maciej Tomaszewski zasiądzie na pianinie. Spotkanie wypełnią opowieści o tym, jak musical budował swoją wielkość i co ciekawego dzieje się w nim dzisiaj. Ile ma lat? Który musical był pierwszy? Kiedy dotarł do Polski? Ile razy ogłaszano śmierć musicalu i czy współcześnie jeszcze żyje? Jaką formę przyjmie w najbliższej przyszłości?

Odpowiedzi na te i inne pytania złożą się na rozwiązanie zagadki narodzin musicalu oraz jego pozycji najpopularniejszego gatunku teatralnego na świecie. Całość będzie bogato ilustrowana wizualnie i muzycznie. Dodatkowo spotkanie uświetni występ aktorki Teatru Syrena Jolanty Litwin-Sarzyńskiej.

Główny prowadzący

Jacek Mikołajczyk jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim oraz reżyserii teatru muzycznego na krakowskiej PWST i Akademii Muzycznej. Jego przedstawieniem dyplomowym był musical Przebudzenie wiosny Duncana Sheika, który wyreżyserował na Scenie im. S. Wyspiańskiego krakowskiej PWST. Jest doktorem nauk humanistycznych i aktywnie działa na niwie naukowej. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego, wykładał na University of Washington w Seattle (2012-2013) oraz na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego (2014-2015). Stypendysta Fulbrighta.

W latach 2002-2014 był kierownikiem literackim Gliwickiego Teatru Muzycznego. Debiutował na profesjonalnej scenie w 2015 roku w Gliwickim Teatrze Muzycznym musicalem Rodzina Addamsów Andrew Lippy we własnym tłumaczeniu, za który otrzymał nagrodę teatralną Złota Maska w kategorii najlepszy reżyser. Przedstawienie to zostało też uznane za najlepszy spektakl muzyczny roku przez kapitułę Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury.

W 2016 roku wyreżyserował w Teatrze Muzycznym w Poznaniu musical Zakonnica w przebraniu, a rok później, na tej samej scenie, Nine. Od września 2017 r. pełni funkcję dyrektora ds. artystycznych Teatru Syrena w Warszawie. W 2020 r. w sosnowieckim Teatrze Zagłębia wyreżyserował spektakl Przodownicy miłości. Rewia związkowo-robotnicza, inspirowany broadwayowskim hitem Pins and Needles, który reżyser przeniósł w realia robotniczego Sosnowca.

Wstęp na wydarzenie możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką, którą można odebrać w informatorium Zagłębiowskiej Mediateki. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek pod numerem: 574 480 779.

Patronem medialnym 7. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej  jest Twoje Zagłębie.

Przeczytaj także:

Jesień Teatralna. Czym zaskoczy szczęśliwa 7. edycja wydarzenia?