Porodówka w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim to ważne miejsce w Zagłębiu. W ubiegłym roku urodziło się tu 882 dzieci. To o 13 proc. mniej niż rok wcześniej.

W sosnowieckim szpitalu w 2020 roku przyszło na świat 882 dzieci, z czego aż pięć par bliźniąt. Według statysty, więcej urodziło się chłopców niż dziewczynek (odpowiednio 450 i 432). To zmiana w stosunku do 2019 roku, kiedy to w sosnowieckiej placówce powitano więcej dziewczynek.

Narodziny a pandemia

Jak te dane mają się do wcześniejszych lat i czasu pandemii? Jak tłumaczy dyrekcja szpitala, koronawirus nie wpłynął znacząco na liczbę urodzeń. W 2020 roku było ich tylko o 13 proc. mniej niż rok wcześniej. – Jesteśmy dumni z każdego maluszka, którego wspólnie z ich rodzicami powitaliśmy na świecie w ubiegłym roku. Narodziny zawsze były i będą wielką radością i powodem do satysfakcji dla całego zespołu oddziału ginekologiczno-położniczego oraz oddziału noworodków i wcześniaków – mówi Aneta Kawka, prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo oraz dobro pacjentek i ich dzieci, dlatego od pierwszych sygnałów o zbliżającej się pandemii wprowadzaliśmy wszystkie zasady sanitarne i dokładaliśmy wszelkich starań, aby pobyt w szpitalu był jak najmniej stresujący. Z tego też powodu staraliśmy się, aby jak najszybciej powróciła możliwość porodów rodzinnych – podkreśla prezes Aneta Kawka.

Lena i Antoni – najchętniej nadawane imiona

Lena, Zuza i Julia – te trzy imiona żeńskie królowały w 2020 roku według danych Urzędu Stanu Cywilnego w Sosnowcu. Z kolei wśród imion dla chłopców, prym wiedli Antoni, Aleksander oraz Filip. W porównaniu do 2019 roku tylko Antoni pozostał w obecnym rankingu najpopularniejszych imion. A jakie inne wyjątkowe imiona nadawano maluszkom w Sosnowcu? Wśród najciekawszych, Urząd wskazuje na Aarona, Sofi i Oktawiana.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Rodzice z Katowic chcieli dać synowi na imię „Sosnowiec”. Prezydent miasta chce ich nagrodzić