13 stycznia na Placu Stulecia, czyli popularnej Patelni sosnowieccy uczniowie uczczą pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

13 stycznia 2019 roku podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zamordowany został prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Wydarzenia z tamtego dnia wstrząsnęły całą Polską.

Z inicjatywy uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego we współpracy z Samorządem Uczniowskim w Sosnowcu 13 stycznia o godzinie 19.00 na Patelni odbędzie się zgromadzenie publiczne pt. „Upamiętnienie Pawła Adamowicza – #stopNIEnawiści”.

– Pomysł zrodził się, kiedy ze znajomymi wspominaliśmy wydarzenia sprzed roku. Uświadomiliśmy sobie, że jednocześnie z 28. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy minie rok od tragedii, którą żyła cała Polska. Chcemy o tym przypomnieć, że agresywny język z ust osób publicznych może prowadzić nawet do tak strasznych wydarzeń – wyjaśnia Jakub Kopeć.

Sosnowieccy uczniowie chcą sprzeciwić się mowie nienawiści w życiu publicznym. – Mowa nienawiści w życiu publicznym często prowadzi do nakręcania społeczeństwa przeciwko sobie. Śp. prezydent Paweł Adamowicz jest dla nas symbolem tego, do czego prowadzi skrajna nienawiść – tłumaczy Jakub Kopeć i zaprasza na wieczorne zgromadzenie.

Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 w Gdańsku. W latach 1990–1993 był prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego. Rok później został przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. W 1998 roku po raz pierwszy został prezydentem Gdańska. Rządził miastem przez 7385 dni. Odszedł 14 stycznia po ataku, do którego doszło w czasie 27. finału WOŚP w Gdańsku.