Firma Outokumpu Distribution Polska to kolejny inwestor na terenie KSSE w dąbrowskiej Tucznawie. Firma kupiła działkę o powierzchni 8 ha, za którą zapłaciła 8,3 mln zł.

Firma Outokumpu Distribution Polska za niemal 190 mln zł zbuduje w Tucznawie fabrykę do przerobu stali nierdzewnej, w której wytwarzane będą produkty dla branży zaawansowanych technologii. Akt notarialny sprzedaży terenu inwestycyjnego podpisali Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej oraz Krzysztof Kurjański, członek zarządu Outokumpu Distribution Polska.

− Na terenie kompleksu inwestycyjnego Tucznawa planujemy zbudować centrum serwisowe stali nierdzewnej. W nowym zakładzie wytwarzać będziemy produkty wysoko wyspecjalizowane m.in. dla branży motoryzacyjnej, sektora AGD oraz przemysłu ciężkiego, a zatrudnienie znajdzie tu co najmniej 100 pracowników – zapowiada Krzysztof Kurjański, członek zarządu Outokumpu Distribution Polska.

Firma Outokumpu Distribution Polska to kolejny inwestor na terenie KSSE w dąbrowskiej Tucznawie – fot. UM Dąbrowa Górnicza
Firma Outokumpu Distribution Polska to kolejny inwestor na terenie KSSE w dąbrowskiej Tucznawie – fot. UM Dąbrowa Górnicza

W Polsce od 20 lat

Historia firmy sięga 1910 roku, czyli momentu odkrycia bogatego złoża rudy miedzi we wschodniej Finlandii. Obecnie Outokumpu posiada sześć zakładów w Europie − w Finlandii, Szwecji oraz Niemczech. Wkrótce do tego grona dołączy również Dąbrowa Górnicza.

− W naszym mieście chętnie inwestują nowoczesne przedsiębiorstwa i lokalizują tu zaawansowane technologicznie zakłady. Co równie istotne, są to firmy, które duży nacisk kładą na wymagania dotyczące ochrony środowiska – podkreślił Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Na polskim rynku Outokumpu obecna jest od ponad 20 lat. Prowadzi w regionie własne centrum serwisowe obsługujące od 2006 roku klientów głównie z Polski i Czech. Ograniczenia operacyjne wynikające z obecnej lokalizacji, a także pozytywne średnio i długoterminowe perspektywy rozwoju przemysłu przetwórczego w Europie Wschodniej, skłoniły firmę do podjęcia decyzji o zakupie działki w Dąbrowie Górniczej, na obszarze działania Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Tereny inwestycyjne w Tucznawie – fot. UM Dąbrowa Górnicza
Tereny inwestycyjne w Tucznawie – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Kolejna firma w Tucznawie

Outokumpu Distribution Polska to kolejna firma, która inwestuje na terenie KSSE w Dąbrowie Górniczej. Przypomnijmy, że na terenach Tucznawy działa już fabryka należąca do japońskiego koncernu NGK Ceramics (inwestycja o wartości ok. 750 mln zł) oraz firma z koreańskim kapitałem – SK Innovation (wartość inwestycji przekroczy 1 mld zł). Z kolei do końca 2021 roku swoje centrum logistyczne otworzy tam Schade Polska, spółka należąca do włoskiej firmy transportowej Lannutti.

Nowe tereny inwestycyjne na Kozdębiu – fot. UM Dąbrowa Górnicza
Nowe tereny inwestycyjne na Kozdębiu – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Będą nowe tereny inwestycyjne

Miasto przygotowuje także kolejne dobrze zlokalizowane i uzbrojone tereny inwestycyjne. Nowa strefa aktywności gospodarczej powstająca na Kazdębiu była już promowana m.in. na targach nieruchomości komercyjnych w Monachium. Kluczem do sukcesu są tutaj niewielkie działki dla małych i średnich inwestorów, którzy szukają dobrze skomunikowanych terenów.

Na kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych na Kazdębiu miasto pozyskało blisko 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego. Dzięki temu wsparciu grunty zostały zniwelowane i całkowicie uzbrojone.

– Dla inwestorów przygotowaliśmy dwanaście działek o wymiarach od 0,5 do 1,2 hektara. To idealna propozycja dla małych i średnich firm, które poszukują właśnie takich gruntów. Tereny są znakomicie skomunikowane z najważniejszymi arteriami przebiegającymi nie tylko przez Dąbrowę Górniczą, ale także całe województwo śląskie – mówi Paweł Zygmunt z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Grunty na Kazdębiu są uzupełnieniem dąbrowskiej oferty dla inwestorów. Strefa w Tucznawie jest bowiem przeznaczona dla większych firm, które potrzebują rozległych terenów pod budowę dużych linii technologicznych i produkcyjnych. – Kazdębie leży bardzo blisko Tucznawy. Obydwa tereny są ze sobą dobrze skomunikowane. To znakomita sytuacja dla małych i średnich firm podwykonawczych pracujących na rzecz dużych zakładów ulokowanych w Tucznawie – wyjaśnia Paweł Zygmunt.