Trwa przebudowa placu Stulecia w Sosnowcu. Już niedługo centru miasta zyska nową przestrzeń z zielenią i miejscem do odpoczynku.

W centrum Sosnowca zachodzą spore zmiany, nie tylko za sprawą remontu placu tuz przed dworcem PKP, ale także modernizacji tzw. Patelni, znajdującej się po drugiej stronie przejścia.

– Chcemy, aby na Patelni pojawiło się więcej zieleni. W okolicach pomnika Jana Kiepury przeprowadzony zostanie remont płyty stropowej, uszczelnienie i odkrycie nawierzchni. Co ważne, sama nawierzchnia nie będzie odtworzona, bo w to miejsce pojawi się zieleniec – zapewnia Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych.

Nadal będzie można sobie usiąść i odpocząć, ale na pewno okoliczności będą temu bardziej sprzyjały. Odtworzone zostaną skarpy, które znajdują się po obu stronach schodów. Ważne zmiany zajdą na dole. Przed wejściem do pasażu wyremontowane zostaną płyty na placu, pojawi się nowy system odwadniający, a nawierzchnia będzie nawiązała do obecnej.

– Co ważne, na środku pojawi się zieleniec, a wraz z nim mała architektura, jak choćby ławki – wtóruje Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych MZZL w Sosnowcu.

Przetarg wygrała firma Remdom z Dąbrowy Górniczej, która prace wykona za prawie 1,3 mln zł. Inwestycja powinna zakończyć się przed wakacjami.