W centrum Sosnowca zajdą kolejne zmiany. Miasto rozstrzygnęło przetarg, dzięki któremu odmieniony zostanie plac Stulecia, czyli popularna Patelnia.

Już niedługo mieszkańcy Sosnowca zyskają nowy plac przed dworcem. Tam, gdzie dotychczas parkowały samochody, teraz będzie plac z gastronomią, zielenią i miejscami do odpoczynku.

– Chcieliśmy jednak, aby zmieniła się też Patelnia. Miejski Zakład Zasobów Lokalowych, który zarządza placem Stulecia, postanowił wprowadzić sporo zmian – zapowiada Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Co się zmieni?

– Chcemy, aby na Patelni pojawiło się więcej zieleni. W okolicach pomnika Jana Kiepury przeprowadzony zostanie remont płyty stropowej, uszczelnienie i odkrycie nawierzchni. Co ważne, sama nawierzchnia nie będzie odtworzona, bo w to miejsce pojawi się zieleniec – zapewnia Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych.

Nadal będzie można sobie usiąść i odpocząć, ale na pewno okoliczności będą temu bardziej sprzyjały. Odtworzone zostaną skarpy, które znajdują się po obu stronach schodów.

Ważne zmiany zajdą również na dole. Przed wejściem do pasażu wyremontowane zostaną płyty na placu, pojawi się nowy system odwadniający, a nawierzchnia będzie nawiązała do obecnej.

– Co ważne, na środku pojawi się zieleniec, a wraz z nim mała architektura, jak choćby ławki – mówi Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych MZZL w Sosnowcu.

Przetarg wygrała firma Remdom z Dąbrowy Górniczej, która prace wykona za prawie 1,3 mln zł. Inwestycja powinna zakończyć się przed wakacjami.