WOŚP 2020. W niedzielę, 12 stycznia ruszył 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zagłębie Dąbrowskie aktywnie włączyło się do akcji.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO

8:01

Dziś wyjątkowy dzień. Już po raz 28. ruszyła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zapraszamy do śledzenia relacji wydarzeń związanych z tegorocznym finałem. Będzie się działo w Zagłębiu i całej Polsce!

„Wiatr w żagle” – Zagłębie Dąbrowskie gra z WOŚP! Co przygotowały nasze miasta?

8:25

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się 12 stycznia 2020 roku/ Tegoroczne hasło akcji to „Wiatr w żagle”. Celem akcji jest zbiórka środków na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

Cel finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.

8:48

W trakcie 28. finału odbędzie się wiele wydarzeń. Jednak najważniejsze są datki i aukcje, a tych ostatnich jest sporo.

Owca z Sosnowca. Dołącz do niezwykłych licytacji, które zasilą konto WOŚP

9:02

9:22

Ciekawe licytacje będą dostępne także w Czeladzi, gdzie uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość wylicytowania honorowego patronatu nad zalewem w Parku Grabek na okres jednego roku.

9:40

Atrakcji nie zabraknie także w Porębie. Tegoroczne orkiestrowe atrakcje rozpoczną się o godz. 12, a finał zakończy się tradycyjnym „światełkiem do nieba” o godz. 20. Na początku, w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 odbywać się będą mecze piłki nożnej, siatkowej, pokazy taneczne Dance Revolution oraz m.in. pokazy freestylu footballowego w wykonaniu Kamila Drzewuckiego – finalisty programu „Mam talent”.

Od godz. 15 porębski sztab Orkiestry przeniesie się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie, gdzie przewidziane są m.in. występy lokalnych zespołów. Na scenie w MOK będziemy mogli usłyszeć m.in. Studio ART, Złotą Jesień BIS i zespół Retro. Swoje umiejętności pokażą również m.in. KGW „Niwczanki” oraz Zuzanna Turek i Ryszard Mizera.

Specjalne atrakcje naszykowali także porębscy strażacy. Zapraszają na występ swojej orkiestry dętej oraz pokazy ratownictwa w wykonaniu „młodzików”. Będą też atrakcje dodatkowe: studio urody, loteria fantowa oraz pyszna grochówka.

Najważniejsza część Orkiestry – wielka licytacja na rzecz WOŚP – w Porębie rozpocznie się o godz. 18. – Cel jest bardzo ważny! Co roku pomagamy, zróbmy to też teraz – apeluje Ryszard Spyra, burmistrz Poręby. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców, a także gości do uczestnictwa w 28. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – dodaje.

10:07

W całej Polsce, na ulicach spotkać można wolontariuszy WOŚP. Jak ich rozpoznać? Nieodłącznym atrybutem każdego wolontariusza są: puszka, samoprzylepne czerwone serduszka, drugi wolontariusz (dla bezpieczeństwa nie należy chodzić samemu) i identyfikator. Szczególnie ważny jest ten ostatni. To dzięki niemu wiemy czy osoba, do której puszki wrzucamy pieniądze rzeczywiście jest wolontariuszem.

Wolontariusz WOŚP – fot. mat. pras.
Wolontariusz WOŚP – fot. mat. pras.

Na identyfikatorze znajduje się: imię, nazwisko oraz zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka fundacji oraz kod QR.

10:37

W ubiegłym roku padł rekord. Czy w tym roku uda się pobić kolejny rekord? Obecnie na koncie fundacji jest już ponad 14 milionów złotych.

10:59

O godz. 10:00, w hali przy braci Mieroszewskich w Sosnowcu rozpoczęły się wydarzenia towarzyszące. Na uczestników czeka m.in. strefa zdrowia, strefa sportowa i strefa artystyczna.

11:12

Podczas 27. finału, w styczniu 2019 roku, zebrano 175 938 717,56 złotych. Celem zbiórki było pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

11:47

Zbiórka rozpoczęta. Wolontariusze odebrali już puszki i będzie można spotkać ich na terenie Zawiercia.

12:08

Transmisję z 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można cały czas oglądać w internecie.

12:28

Podobnie, jak w ubiegłym latach Sosnowiec został partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy tworzeniu transmisji telewizyjnej z 28. finału WOŚP. To oznacza, że sosnowieckie wydarzenia będą gościły na antenach stacji TVN, TTV i TVN24.

12:46

Pogoria Morsuje dla WOŚP.

13:13

Nie spotkaliście jeszcze wolontariuszy zbierających pieniądze? Nic straconego! Każdy może też wysłać SMS o treści SERCE na numer 75 565.

SMS na WOŚP – fot. mat. pras.

13:39

Zebrane pieniądze, zebrane przez Polonię w Australii zostaną w całości przekazane na pomoc ofiarom pożarów.

13:57

Na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest już ponad 20 mln złotych.

14:15

Ze względu na trwające prace remontowe w Miejskim Ośrodku Kultury, w tym roku nie odbędzie się finał WOŚP w Sławkowie. – Nie oznacza to, że miasto nie włączy się do tegorocznej akcji. Do współpracy zostały zaproszone bowiem sztaby z sąsiednich miejscowości. Na ulicach miasta nie zabraknie więc wolontariuszy z puszkami – informuje Monika Kaczmarzyk, szefowa sztabu dotychczasowych edycji finału WOŚP w Sławkowie.

14:26

Tak dzisiejszy dzień spędza Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic:

15:24

Na koncie WOŚP jest już 25 mln 637 tys. złotych!

15:40

Wielkie granie w Sosnowcu! Wszystko przebiega pomyślnie. Zobaczcie kilka zdjęć z hali przy ulicy Braci Mieroszewskich.

15:50

Czeladź jest już gotowa. Na rynku Starego Miasta rusza orkiestrowa scena. Będą występy artystów, licytacje i moc innych atrakcji.

16.25

O 16.00, od występu Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Siewierz, rozpoczęły się obchody WOŚP w Siewierzu. Na uczestników czekają m.i. występy młodzieży szkolnej, największe przeboje muzyki disco-polo i dance, konkursy z nagrodami, największe przeboje zespołu Lady Pank oraz tradycyjnie, o godz. 20:00, światełko do nieba.

16:40

Jesteście już na Górce Środulskiej w Sosnowcu? Tam przez najbliższe godziny będzie się sporo działo.

16:50

Na finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zawierciu nie zabrakło też renifera. Najmłodsi mieszkańcy są zachwyceni.

16:55

Przypominamy o bezpieczeństwie! Przeczytajcie, jak rozpoznać wolontariusza WOŚP!

WOŚP 2020. Jak wygląda wolontariusz?

17:00

W sosnowieckim parku Sieleckim stanie niezwykła ławeczka WOŚP. Ruszyła właśnie licytacja! – Imię i nazwisko zwycięzcy, bądź nazwa firmy, zostanie umieszczona na tabliczce, która zawiśnie na ławeczce. Tabliczka na ławce będzie wisiała przez rok – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Ławeczka WOŚP stanie w parku Sieleckim - fot. UM Sosnowiec
Ławeczka WOŚP stanie w parku Sieleckim – fot. UM Sosnowiec

17:02

Jesteście na mieście, ale nie macie gotówki? Możecie spotkać wolontariusza z terminalem. Charakteryzuje go biała koszulka z napisem „Zbliż się do Orkiestry”. Taka osoba ma oczywiście ze sobą terminal i identyfikator.

Wspieraj WOŚP terminalem – fot. Łukasz Widziszowski
Wspieraj WOŚP terminalem – fot. Łukasz Widziszowski

17:07

Na koncie WOŚP jest już ponad 33 765 587 złotych!

17:10

Do 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz kolejny dołączył Mastercard Polska ze swoją akcją na Twitterze.

Co ważne – każdy może pomóc! Za tweet lub retweet z hasztagiem #MastercardGrazWOŚP opublikowany na Twitterze 12 stycznia 2020 roku Mastercard przekaże 5 zł dla fundacji WOŚP! Udało się już uzbierać 130 325 złotych!

17:16

Finał WOŚP w Psarach rozpoczął się o godz. 17.00 na placu przed Urzędem Gminy. W programie: występy uczniów i przedszkolaków, występy uczestników sekcji muzycznych z Gminnego Ośrodka Kultury, quiz fantowy, a o 20.00 światełko do nieba.

17:20

Pamiętacie kampanię promocyjną z paszportami do Sosnowca? Miasto specjalnie na tegoroczny finał WOŚP przygotowało niepowtarzalny i limitowany złoty paszport. – Jego właściciel stanie się naszym VIP-em i będzie miał darmowy wstęp na wybrane imprezy miejskich jednostek kultury, a także do wybranych obiektów sportowych i kulturalnych – mówi prezydent Arkadiusz Chęciński.

Złoty paszport do Sosnowca - fot. UM Sosnowiec
Złoty paszport do Sosnowca – fot. UM Sosnowiec

17:25

Lubicie rowerowe wyprawy? Jeżeli tak, to możecie wylicytować rowerową przejażdżkę z prezydentem Dąbrowy Górniczej Marcinem Bazylakiem zakończoną wspólnym lunchem. – Przejażdżka po rekreacyjnych terenach miasta będzie okazją do poznania ulubionych prezydenckich, zielonych zakątków miasta i szansą na pogawędkę o mieście – mówią urzędnicy.

Marcin Bazylak na rowerze – fot. UM Dąbrowa Górnicza
Marcin Bazylak na rowerze – fot. UM Dąbrowa Górnicza

17:30

Na sosnowieckiej Górce Środulskiej trwa właśnie koncert zespołu Dżem.

17:35

Przypominamy, że każdy może wesprzeć 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie wychodząc z domu! To bardzo proste! Wystarczy wysłać SMS o treści SERCE na numer 75 565.

18:15

Na koncie WOŚP jest już ponad 40 mln złotych!

18:25

Na czeladzkiej scenie występuje teraz GOORAL.

18:40

Na ulicach wielu miast w całej Polsce kwestuje ponad 120 tysięcy wolontariuszy! Dbajmy o ich bezpieczeństwo i podziękujmy za ich poświęcenie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Fundacja WOŚP (@fundacjawosp)

18:50

A tymczasem na sosnowieckiej scenie zlokalizowanej na Górce Środulskiej Zagłębiaków rozgrzewa Patrycja Markowska.

19:00

Za godzinę w całej Polsce rozbłyśnie światełko do nieba!

19:02

Przypomnijmy, że tegorocznym celem fundacji WOŚP jest pozyskanie funduszy na zakup najnowocześniejszego sprzętu do ratowania życia i zdrowia dzieci, które potrzebują specjalistycznych operacji. – Za zebraną kwotę planujemy kupić m.in. lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C i zestawy endoskopowe – wylicza Jurek Owsiak, szef WOŚP.

Sprzęt medyczny zakupiony przez WOŚP – fot. mat. pras.
Sprzęt medyczny zakupiony przez WOŚP – fot. mat. pras.

19:05

Jednym z beneficjentów WOŚP jest Sosnowickie Centrum Pediatrii, do którego w przyszłym roku trafi kolejny sprzęt. – W sumie od 2016 roku otrzymaliśmy sprzęt warty ponad 600 tys. zł. To m.in. ultrasonografy czy stanowisko do resuscytacji – podkreśla Andrzej Siwiec, prezes Sosnowieckiego Centrum Pediatrii.

Sprzęt WOŚP w sosnowieckim szpitalu – fot. MZ
Sprzęt WOŚP w sosnowieckim szpitalu – fot. MZ

19:07

Na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestują m.in. młodzi piłkarze Akademii Zagłębia Sosnowiec im. Włodzimierza Mazura.

19:10

Dziś rano już po raz piąty odbył czeladzki bieg „Policz się cukrzycą”.

19:15

Na liczniku WOŚP jest już ponad 45 866 456 złotych. Szykuje się kolejny rekord?

19:20

Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy gra również Młodzieżowa Rada Miasta Sosnowca.

19:36

Na koncie WOŚP jest już 50 081 830 złotych!

19:44

Czeladź pomaga i gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

19:55

Jesteście gotowi? Za pięć minut światełko do nieba.

20.01

Trwa wojewódzki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sosnowcu. Tradycyjnie o godz. 20.00 imprezę uświetniło światełko do nieba.

20.10

Samorządowcy z Zagłębia Dąbrowskiego pamiętają o ubiegłorocznej tragedii, która wydarzyła się w Gdańsku. W trakcie światełka do nieba prezydent tego miasta Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem. Po kilku godzinach zmarł.

20.25

Licznik na koncie WOŚP pokazuje już 54 240 395 złotych. Co za wynik!