Dyrekcja Teatru Zagłębia przedstawiła plany na rozpoczynający się sezon artystyczny. Część nazwisk, które będą reprezentować ten sezon to: Rokita, Miłoszewski i Szekspir.

Dyrektor Teatru Zagłębia zaprasza na nowy sezon.

– Mamy nadzieję, że będzie bardziej normalny niż dwa poprzednie. Równocześnie rozpoczynamy nową kadencję, pięć lat pracy dla Teatru Zagłębia i miasta Sosnowca – mówi Iwona Woźniak, dyrektor Teatru Zagłębia.

Zagłębiowska instytucja rozpoczyna sezon od konferencji naukowej „Strefy KON//taktu – strefy KON//fliktu”, którą organizuje wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Śląskim oraz Zagłębiowską Mediateką. Konferencja jest jednym z elementów projektu Zagłębie//Śląsk, czyli współpracy dwóch teatrów – Teatru Zagłębia w Sosnowcu i Teatru Śląskiego w Katowicach.

Ma ona na celu budowanie świadomości wspólnoty obu regionów poprzez działania kulturalne. Częścią wspomnianego projektu jest również spektakl „Nikaj” Zbigniewa Rokity w reżyserii Roberta Talarczyka – premiera już 10 września.

Nikaj
„Nikaj” Zbigniewa Rokity w reż. Roberta Talarczyka – fot. Maciej Stobierski

Jesień będzie bardzo intensywnym okresem dla Teatru Zagłębia. W planach są cztery premiery.  Pierwsza – „Nikaj” w reżyserii Roberta Talarczyka, kolejna – „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego w reżyserii Szymona Kaczmarka.

W listopadzie nastąpi realizacja projektu konkursu Nowe Utopie – „Utracona cześć Katarzyny W.” w reżyserii Karoliny Szczypek. Ostatnią premierą w tym roku kalendarzowym będzie koprodukcja z festiwalem Boska Komedia, którą wyreżyseruje Olena Apczel.

Nowy rok rozpocznie się premierą z okazji 125 urodzin teatru, a będzie to dzieło Szekspira w reżyserii Jacka Kabrzyka. Ostatnie dwa tytuły sezonu, są dedykowane młodszej publiczności. Radosław Rychcik wyreżyseruje jedną z lektur szkolnych dla starszej młodzieży, a Maciej Podstawny zrealizuje spektakl dla najmłodszych.

Od połowy września sosnowiecka scena wchodzi we współpracę z Zamkiem Sieleckim oraz Niekawiarnią, która funkcjonuje w Zagłębiowskiej Mediateki.

– Chcemy, żeby teatr stał się miejscem spotkań, nie tylko podczas spektakli. Przy współpracy z Zamkiem Sieleckim na górnym foyer powstanie galeria sztuki, a dzięki Niekawiarni stworzymy miejsce przyjazne do rozmów przed i po spektaklach – zaznacza Iwona Woźniak.

W przyszłości możemy spodziewać się również powrotu znanych projektów, takich jak: Rodzinnej Niedzieli Kulturalnej, Spektakli z komentarzem, Rodziców do Teatru oraz Wymiany idei.