Cukrzyca to pierwsza niezakaźna epidemia. Aby z nią walczyć, Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej uruchomiło nowy oddział diabetologii.

Co dziesięć sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że choruje na cukrzycę, a co sześć sekund ktoś na nią umiera. Eksperci alarmują – cukrzyca dotyka coraz większej liczby osób. Światowa Organizacja Zdrowia nazwała cukrzycę pierwszą niezakaźną epidemią. Według raportu NFZ, tylko w 2020 roku na cukrzycę chorowało niemal trzy miliony Polaków, w tym co czwarta osoba powyżej 60. roku życia.

Najwięcej zachorowań odnotowuje się na Śląsku, gdzie wykonuje się także najwięcej amputacji w następstwie stopy cukrzycowej. Dbając o dobro pacjentów i podnosząc jakość oferowanych świadczeń, Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej otwarło drugi w województwie śląskim kompleksowych oddziałów diabetologii.

– Oddział diabetologii, który powstał w ZCO dzięki kontraktowi z Narodowym Funduszem Zdrowia, jest jednym z dwóch w województwie, który ma szanse diagnozować, leczyć i przede wszystkim edukować pacjentów chorujących na cukrzycę. Dzięki bliskości innych oddziałów szpitalnych oraz wykwalifikowanej kadrze, jesteśmy w stanie pomóc chorym na każdy rodzaj cukrzycy – typu I, II, ciążowej oraz inne, specyficzne typy. Oprócz skutecznego leczenia, naszym filarem jest przede wszystkim edukacja pacjenta – mówi dr Tomasz Szczepanik, ordynator oddziału i wojewódzki konsultant w dziedzinie diabetologii.

korytarz
Oddział diabetologii w ZCO – fot. mat. pras.

Jak zaznacza ordynator, zespół ma duże doświadczenie w leczeniu powikłań cukrzycy, w tym stopy cukrzycowej, która nieleczona prowadzi nawet do amputacji kończyny.

Odpowiedź na potrzeby mieszkańców

Problem cukrzycy w Polsce ciągle narasta. Mimo to, kompleksowych oddziałów diabetologii (nie oddziałów wewnętrznych z odcinkami diabetologicznymi) w szpitalach jest bardzo niewiele. Nowa diabetologia w Dąbrowie Górniczej, jedna z dwóch w województwie śląskim, to odpowiedź na potrzeby mieszkańców całego Śląska i Zagłębia, choć nie tylko – jakość opieki doceniają pacjenci przyjeżdżający na oddział z różnych stron Polski.

– Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która z roku na rok dotyka coraz większej części naszego społeczeństwa, dlatego bardzo zależało nam, aby oddział diabetologii powstał w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Zwieńczeniem tych starań jest otwarcie naszego, jednego z dwóch w województwie, oddziałów diabetologii, który prowadzony będzie przez dr Tomasza Szczepanika, konsultanta wojewódzkiego tej specjalizacji. To gwarancja dostępu naszych mieszkańców do specjalistów i bardzo dobrej opieki – mówi Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Kompleksowa obsługa medyczna

Pacjenci oddziału diabetologii w ZCO mogą liczyć na fachowe wsparcie szeregu doświadczonych specjalistów, którzy pomogą przygotować się do zmian, jakie cukrzyca wprowadza do życia chorego. Dietetyk kliniczny wyjaśni, jak należy odżywiać się po wyjściu ze szpitala, a także pomoże ułożyć odpowiednią dietę. Psycholog obecny na oddziale pomoże oswoić się z chorobą, a edukatorzy diabetologiczni podzielą się swoimi radami i doświadczeniem w walce z cukrzycą. Wszystko po to, aby pacjent po zdiagnozowaniu mógł ją zrozumieć, zaakceptować i nauczyć się z nią żyć.

– Pacjent z cukrzycą, który przebywa na Oddziale Diabetologii otrzymuje od nas kompleksową pomoc. Nasi specjaliści są z nim na każdym kroku. Zdajemy sobie sprawę, że cukrzyca zmienia dotychczasowe życie o 180 stopni. Dlatego zależy nam, aby pacjent, który wychodzi ze szpitala do domu, posiadał komplet informacji na temat dalszego leczenia, badania, kontroli poziomu cukru w organizmie oraz żywienia i zdrowych nawyków. To dla nas i naszych pacjentów bardzo ważne – wspomina dr Tomasz Szczepanik. – Dzięki wiedzy zdobytej podczas pobytu na oddziale, chorzy dowiadują się wszystkiego, co pomoże im żyć i walczyć z cukrzycą – dodaje.

kobieta na korytarzu
Oddział diabetologii w ZCO – fot. mat. pras.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna

Szacuje się, że aż 422 miliony osób na całym świecie jest dotkniętych cukrzycą, z czego typ II to najczęściej występująca odmiana. Chory powinien pozostawać pod opieką lekarza diabetologa oraz kontrolować poziom cukru za pomocą glukometru lub innych urządzeń. Oprócz przyjmowania leków, najważniejsze jest zaangażowanie pacjenta w sam proces. Liczne badania potwierdzają, że zmiana stylu życia, wdrożenie zasad zdrowego żywienia oraz regularna aktywność fizyczna to niezwykle istotne narzędzia w walce z cukrzycą. Pozwalają one zmniejszać ryzyko zachorowania oraz redukować zagrożenia związane z powikłaniami m.in. stopą cukrzycową.

– Stopa cukrzycowa jest powikłaniem, które bardzo często rozwija się w sposób skryty. Każda, nawet niegroźnie wyglądająca rana u pacjenta z cukrzycą w obrębie stopy, może przekształcić się w groźne powikłanie. Jeżeli w porę nie wdroży się odpowiednich metod diagnostycznych i terapeutycznych, może to grozić amputacją kończyny. Leczenie stopy cukrzycowej jest naszą specjalnością, dlatego robimy wszystko, żeby ratować zdrowie naszych pacjentów – mówi dr Dariusz Belowski, zastępca ordynatora oddziału diabetologii ZCO.

Jak wspomina dr Belowski, aby nie doprowadzić do powstania poważnych powikłań, pacjenci z cukrzycą powinni szczególnie dbać o siebie i badać swój stan zdrowia.

korytarz
Oddział diabetologii w ZCO – fot. mat. pras.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii stawia na rozwój

Chwilowy brak pacjentów, związany z pandemią, wykorzystano na przeprowadzenie wielu potrzebnych remontów i inwestycji, które w innych warunkach nie byłyby możliwe. Tylko w ciągu roku, w Zagłębiowskim Centrum Onkologii kompleksowo wyremontowano i doposażono oddział udarowy, ginekologiczno-położniczy, rehabilitacji i diabetologii. Odświeżono także m.in.: SOR, oddział psychiatrii, oddział chorób wewnętrznych i poradnie specjalistyczne.

CZYTAJ KONIECZNIE:

Rok inwestycji w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Prace kosztowały ponad 6 mln złotych