Dziesięć miast ze Śląska i Zagłębia otrzyma rządowe wsparcie na walkę ze smogiem. – To dobra decyzja, czekamy jednak na konkrety – mówią samorządowcy.

Pod koniec lutego premier Mateusz Morawiecki wspólnie z wiceministrem przedsiębiorczości i technologii Piotrem Woźnym ogłosili założenia rządowego programu termomodernizacji, którego celem ma być walka z zanieczyszczonym powietrzem. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 750 mln zł.

Do pilotażowego programu rząd włączył 22 spośród 33 polskich miast, które mają najgorsze powietrze. Wskazano gminy, które mają mniej niż 100 tys. mieszkańców, pomijając najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie. Mowa tu m.in. o Rybniku, Gliwicach, Katowicach, Tychach, a także Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej.

To nie spodobało się samorządowcom oraz różnym społecznym organizacjom, które na co dzień walczą ze smogiem.

Rozmawiali z ministrem

W poniedziałek, 5 marca, w Senacie odbyło się spotkanie z wiceministrem Piotrem Woźnym. Uczestniczyli w nim m.in. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Damian Rutkowski. – Kiedy do programu walki ze smogiem zostaną włączone miasta powyżej 100 tys. mieszkańców? – pytał prezydent Arkadiusz Chęciński.

Na spotkaniu wiceminister odpowiedzialny za walkę ze smogiem ogłosił, że rządowy program termomodernizacji zostanie rozszerzony o pominięte miasta z listy WHO. – 10 śląskich i zagłębiowskich miast powyżej 100 tys. mieszkańców będzie objętych rządowym programem wsparcia. To najważniejsza informacja po spotkaniu administracji rządowej z samorządową w zakresie poprawy jakości powietrza – napisał na Facebooku Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Minister Woźny zapowiedział także specjalne spotkania dla dziesięciu wykluczonych z rządowego projektu miast. Najbliższe ma się odbyć już w kwietniu.