Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie w Polsce pilotażowego programu termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów. Problem w tym, że objęte programem zostaną tylko 22 miasta poniżej 100 tys. zł.

W czwartek, 22 lutego, premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny ogłosili założenia rządowego programu termomodernizacji. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 750 mln zł.

– Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu. Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji prasowej premier Morawiecki i wiceminister Woźny przypomnieli, że na liście 50 miast z najgorszym powietrzem w Europie, znajdują się aż 33 polskie miasta. W samej pierwszej dziesiątce uplasowało się aż 7 polskich miast.

Problem w tym, że rządowym wsparciem zostaną objęte tylko 22 miasta poniżej 100 tys. mieszkańców. Niestety rząd pominął najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie. Mowa o Krakowie, Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Rybniku. Zabrakło też Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.

Dlaczego rząd przyjął takie kryterium doboru miast wytypowanych do udziału w programie termomodernizacji? Na razie nie jest to jasne. – Mam nadzieję, że to jakieś nieporozumienie. Ministerstwo mówiło o wsparciu dla wszystkich 33 miast, a nagle listę skrócono do 22 – komentuje sprawę Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. – Planujemy apelować do premiera i ministerstwa, chcemy namówić do wspólnego apelu wszystkie wykluczone z listy miasta i działające w nich alarmy smogowe – dodał.

Samorządowcy oburzeni

Samorządowcy ze Śląska i Zagłębia są oburzeni. – Rybniczanie nie będą mogli ubiegać się o środki na termomodernizację domów z rządowego programu „STOP SMOG”, choć mają najgorsze powietrze w Europie – napisał na swoim profilu na Facebooku poseł Marek Krząkała.

Zdziwienie nie ukrywa także prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. – Premier Morawiecki zaczyna walkę ze smogiem. Na starcie mamy wykluczenie dla wszystkich miast z pierwszej dziesiątki z największym problemem smogu. Prima Aprilis w lutym? A może skutki smogu? – napisał na Twitterze.

Prezydent Sosnowca zadeklarował także, że jest gotowy przyjechać w każdej chwili we wskazane przez premiera miejsce. Wszystko w celu omówienia udziału Sosnowca w programie. – Odpowiednie pismo w tej sprawie zostało już przygotowane – napisał Arkadiusz Chęciński.

Wpadka w sieci

Przy okazji prezentacji programu, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zaliczyła ogromną wpadkę. W mediach społecznościowych pojawiła się mapka, na której pomylono ilość województw i lokalizację miast.

Jednym z takich błędów było połączenie województwa łódzkiego ze świętokrzyskim. To właśnie w „woj. łódzko-świętokrzyskim” nalazły się Sosnowiec i Katowice. Zabrze i Gliwice za to znalazły się w województwie wielkopolskim.

Mapka oczywiście szybko zniknęła z Twittera KPRM, ale jak wiadomo – w internecie nic nie ginie. Dziennikarz Faktu zrobił zrzut ekranu i wrzucił mapkę do sieci.

Skomentuj przez Facebook

28 KOMENTARZE

 1. Ale rząd jest dla wszystkich Polaków. Śmiechu warte. Chca uczyć historii, a nie wiedzą gdzie Sosnowiec leży. To się w głowie nie mieści.

 2. Panie Prezydencie Chęciński, dlaczego nic się nie dzieje na remontowanych ulicach 3 Maja Piłsudskiego Narutowicza (tu już zapadła się nowopołożona kostka przy przystanku).
  Na Modrzejowskiej też coś nie idzie.
  Powinien zrobić pan dla sosnowiczan zestawienie kosztów wszystkich inwestycji,
  skończonych, nieskończonych i wymagających poprawy po zapłaceniu za dziadostwo.

 3. Metody naszego UM – zwalać na innych
  Komisja Europejska zarzuciła Polsce, że dobowe i roczne normy zanieczyszczenia powietrza były przekraczane w sposób ciągły w latach 2007-2015.
  Rządy poprzedniej władzy PO-PSL, czyli czasów:
  Amber Gold
  Dzikiej reprywatyzacji
  Sitwy w Sądach
  Zabrania nam kasy z OFE
  Afer podsłuchowych i korupcyjnych
  państwa teoretycznego
  itd itp

  • Teraz za to mamy:
   „Reformę sądownictwa” i jednego prawdziwego sprawiedliwego pana zero ze swoim wiernym giermkiem.
   Dublerow w trybunale, którzy nominacje po północy od prezydenta dostawali i panią prezes, która nawet boi się kamer wypuścić na te ich „rozprawy”
   Miliony zlotych na „ekspertów” z podkomisji ktorzy „wyjaśniają” dalej jak to się stalo że samolot się rozbił, przepraszam wybuchł.
   Tysiące na prywatne miesiecznice pana K.
   Wycinkę puszczy na zlecenie byłego już ministra środowiska (sic!)
   Pana san escobara jeszcze był.
   27:1
   Ogólnie „bez żadnego trybu” można powiedzieć że dobra zmiana.
   PS. Jeszcze misiek, młody, zdolny, nawet wojskowi mu salutowali, tyko wszyscy się na niego uwzieli, ehh.

  • Komisja AG ustaliła, ze na założenie AG wyłożył kasę PiSowski SKOK. Z AG współpracowali także ludzie związani z PiS. AG sponsorował fundację członka komisji, tzw. „Carycy”. Pozwolenie na działanie linii lotniczych wydał człowiek Kaczyńskiego a on sam wynajmował od nich samoloty…
   Komisja ds. reprywatyzacji udowodniła, ze PiS oddał kilkaset kamienic z lokatorami (także słynną kamienicę Waltzów). Komisja głośno obwieściła sukces anulowania wyroków ale nie powiedział, ze decyzję w ich sprawie podjęli politycy PiS, których oczywiści nie pociągnięto do odpowiedzialności (komisja była zbyt zajęta szukaniem haków na polityk opozycji, która wtedy nawet nie rządziła miastem). Okazało się także, ze dzisiejsi prominentni politycy PiSu wówczas działający w samorządach ie reagowali an prośby mieszkańców…
   Sitwy w sądach? To PiS posadził w TK człowieka który wiele lat unikał odpowiedzialności za spowodowanie groźnego wypadku. Obecnie na stanowiskach szefów sądów mianowani są ludzie bez doświadczenia, z dyscyplinarkami czy mający problemy z prawem. Sędziowie, którzy nie orzekają zgodnie z linią partii są usuwani…
   Kasa z OFE jest zapisana na koncie ZUS. Tymczasem PiS nacjonalizuje pieniądze z ODE jednocześnie zabierając 25%…
   Afery korupcyjne? Odkąd zmieniły się rządy CBA ma ręce pełne roboty… Z politykami PiS 🙂 Z jakiegoś powodu nie udało się posadzić żadnego polityka PO. Co ciekawe, podczas audytu zapowiedziano kilkadziesiąt pozwów i nie ma ani jednego (był jeden ale wycofany bo dotyczył człowieka PiSu, którzy przetrwał w kancelarii od poprzednich rządów)…
   Złodziejstwo i kumoterstwo za rządów PiSu osiągnęło niewyobrażalne granice, niespotykane dotychczas w Polsce nawet za PRLu…
   Itp, itd… Chcesz jeszcze podyskutować PiSiorku?

  • A teraz wrócił Tusk z Bieńkowską z UE i wciąż nadaje na Polskę i straszy Polaków.
   Nerwy puszczają bo w UE też już niewiele mogą?
   A UE zaczyna poważnie liczyć się z Premierem Morawieckim.
   Może jak kolega w Polsce to pan Checiński zaprosi na rozmowę o smogu i zaniedbaniu tematu, a przy okazji pokaże inwestycje wstydu w Sosnowcu i przedstawi „europejskiej sławy” nowopowołanego pięknie czeszącego się i chyba wszystko co się da ŚWIERZAWSKIEGO?

 4. Za chwilę Chęciński się obrazi i zagrozi rządowi że jak jemu nie dadzą to nikt nie dostanie ;)))

  Brawo Rząd!
  W końcu ktoś się wziął za zaniedbania poprzedników, którzy udając zatroskanych polityków okradali Polaków na potęgę!

 5. rozmowa Bieńkowskiej z Wojtunikiem szefem CBA
  „Były pieniądze, a oni wiesz pili, lulki palili, swoich ludzi poobstawili, sam wiesz ile zarabiali i nagle pierdyknęło”

  Prawdziwe oblicze rządu TUSKA
  Władza dla samej władzy a w tle wielka Państwowa kasa Polaków, którą się w bezczelny sposób grabiło!

 6. Wystarczy jeszcze parę sezonów grzewczych i Sosnowiec będzie już 100 tyś miastem, spokojnie poczekajmy rak i benzo(a)piren zrobią swoje

 7. Dokładnie, tak samo pytam – dlaczego od tylu lat nic politycy z tym SMOGIEM nie robili?!
  Gdzie był wtedy Chęciński?
  Dlaczego na fb i tw nie wzywał Tuska do spotkań i działań?!
  Mieli to głęboko, bo kasa strumieniami płynęła, a teraz nagle wielka troska.
  My niestety powinniśmy w Sosnowcu prosić o ratunek nie tylko przed smogiem!!!!
  Chyba władza i dostęp do publicznych pieniędzy pomieszał w głowie.

 8. Proponuję zerknąć na pociąg ratunkowy z XIX wieku, który dymi ciągle z wagonów – grilują chłopaki z nudów non-stop? Bo nie wieżę, że nie ma elektrycznego ogrzewania w wagonach?!

 9. Ogólnie jak ktoś żyje w tym regionie od urodzenia czy iluś lat to chyba zadaje sobie sprawę że tu zawsze było syfiaste powietrze, tyle że dawniej nikt w tv nie trabil że smog i smog. Co nie znaczy że nie trzeba z tym walczyć, tylko śmieszne jest to nagłe teraz lamentowanie.

 10. Rządowa władza walczy ze smogiem – i bardzo dobrze…
  A Sosnowiecka władza walczy z Radnymi z mieszkańcami i z pracownikami zgłaszającymi poważne problemy?
  Zakłada się kolejne propagandowe fejsbuki czy fanpejdze o pięknym i kochanym mieście…
  A w tym samym mieście mówi się w o zastraszaniu-szykanowaniu-szkalowaniu-karaniu tych, którzy wskazują problemy ?
  Więc jak to jest panowie… ?

  • Smutne i tragiczne
   Przed kamerami i na spotkaniach co innego a w rzeczywistości rozgrywaja sie ludzkie dramaty
   MIASTO NIEPRZYJAZNE LUDZIOM

 11. […] Przypomnijmy, że pod koniec lutego premier Mateusz Morawiecki wraz z ówczesnym wiceministrem przedsiębiorczości i technologii, Piotrem Woźnym, ogłosili założenia rządowego programu termomodernizacji. – Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu. Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste – mówił wtedy premier Mateusz Morawiecki. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here