8 mln zł wynosi pula budżetu obywatelskiego w Sosnowcu. Tegoroczna edycja różni się od poprzednich. Jakie zmiany czekają mieszkańców stolicy Zagłębia Dąbrowskiego?

Rusza kolejna edycja sosnowieckiego budżetu obywatelskiego. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel 8 mln złotych.

W tym roku mieszkańców czekają dwie nowości. Pierwszą z nich jest strefa ogólnomiejska, na którą miasto przeznaczy milion złotych. – Zmiana ta spowodowana jest nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym. W strefie tej czekamy na projekty, których wartość przekracza kwoty przeznaczone na konkretny rejon lub takie, które obejmują obszar większy niż jeden rejon lub znajdują się na terenie szkoły albo przedszkola – wyjaśnia Piotr Pluta, kierownik w Wydziale Kultury i Promocji Miasta.

VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Kolejną nowością jest promocja walki z niską emisją. – Chcemy promować postawę obywatelską i postanowiliśmy przeznaczyć milion złotych na walkę z niską emisją. Będą to indywidualne dopłaty do wymiany źródeł ciepła. Nie ma tu formy głosowania, mieszkańcy planujący tego typu inwestycje w swoich domach będą mogli złożyć wnioski do Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami. Jeżeli to zrobią, to takie dofinansowanie otrzymają – wyjaśnia Piotr Pluta.

Podobnie jak w ubiegłych latach miasto podzielone jest na 17 rejonów. Na osiedlowe pomysły przeznaczono 5 mln zł. Po raz kolejny osobna pula pieniędzy (600 tys. zł.) będzie przeznaczona na inwestycje przy przedszkolach.

W dwóch poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego doskonale sprawdziły się Młodzieżowy Grant Obywatelski oraz Przedszkolny Grant Obywatelski. – Jest to bardzo fajna promocja kształtowania postaw obywatelskich wśród najmłodszych, ponieważ uczniowie szkół zgłaszają swoje pomysły, promują je wśród koleżanek i kolegów i nad nimi głosują – tłumaczy Piotr Pluta. W placówkach przedszkolnych w imieniu najmłodszych głosują rodzice.

VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Swoje pomysły mieszkańcy mogą zgłaszać w Wydziale Kultury i Promocji Miasta (al. Zwycięstwa 20 pok. 404) do 17 czerwca. Można to zrobić osobiście, przesyłając skan dokumentów na adres: obywatelski@um.sosnowiec.pl lub tradycyjną pocztą na adres: Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Kultury i Promocji Miasta, al. Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec z dopiskiem „Budżet Obywatelski”.

– Jeśli ktoś ma wątpliwości dotyczące pisania wniosków lub głosowania to postaramy się je rozwiać na jednym ze spotkań informacyjnych. Najbliższe odbędzie się 5 czerwca o godz. 17.00 w sali 319 Urzędu Miejskiego w Sosnowcu – mówi Joanna Grabarczyk z referatu promocji i konsultacji społecznych.

Urzędnicy pomogą również w wypełnieniu wniosku i sprawdzeniu formalności. Maraton pisania projektów odbędzie się 8 czerwca w Urzędzie Miejskim ( al. Zwycięstwa 20, sala 221, od godz. 9.00 do godz. 13.00).

Głosowanie nad projektami planowane jest na przełomie września i października. Swój głos będzie można oddać wyłącznie elektronicznie na stronie obywatelski.sosnowiec.pl lub w punktach konsultacyjnych. Uprawnieni do głosowania są wszyscy mieszkańcy Sosnowca. Każdy będzie mógł oddać trzy głosy – jeden na projekt ogólnomiejski, jeden na projekt ogólnomiejski rejonowy i jeden na strefę dla przedszkoli.