Sosnowiec rozpoczął realizację kolejnej edycji programu leczenia niepłodności metodą in vitro. W tym roku na ten cel miasto przeznaczyło 200 tys. złotych.

Ruszyła ostatnia edycja czteroletniego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Jak już pisaliśmy, realizacją sosnowieckiego projektu zainteresowanych było aż siedem podmiotów. Ostatecznie miasto wybrało cztery kliniki – Medi Partner (11 par), Gyn Centrum Clinic (11 par), Centrum BOCIAN (8 par) oraz Centrum Medycyny Rozrodu ARTVIMED (10 par). W sumie 40 par będzie mogło liczyć na dofinansowanie procedury in vitro.

Zgłoszenia będzie można składać od 20 maja od godziny 8.00 w jednej z czterech wybranych przez miasto klinik. – Każda z nich ma określoną liczbę miejsc, ważne aby pamiętać, że o zakwalifikowaniu do programu decydować będzie kolejność zgłoszeń, która liczona będzie od daty i godziny złożenia przez parę wniosku i oświadczenia – podkreśla Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta ds. funduszy zewnętrznych oraz polityki społecznej i komunalnej.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, sosnowiecki program dofinansowania metody in vitro zakłada pokrycie 80 proc. kosztów (łącznie nie więcej niż 5 tys. zł) co najmniej jednej procedury in vitro. Dofinansowanie obejmuje maksymalnie trzy zabiegi.

Kto może liczyć na dofinansowanie? – O wsparcie mogą się ubiegać pary (małżeństwa lub związki partnerskie), gdzie wiek kobiety mieści się w przedziale 23-40 lat, a jedna z osób od roku mieszka w Sosnowcu. Uczestnicy muszą mieć potwierdzenie przeprowadzenia pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności, udokumentują potwierdzenie trwałego uszkodzenia uniemożliwiającego naturalną koncepcję lub też są po roku bezskutecznego leczenia zachowawczego lub chirurgicznego – wyjaśnia Anna Jedynak.

In vitro w Sosnowcu

Przypomnijmy. Sosnowiec procedurę in vitro realizuje od 2017 roku. Od tego czasu miasto przeznaczyło na ten cel 800 tysięcy złotych.

Dzięki dwóm pierwszym edycjom na świat przyszło 14 dzieci. Trzeci rok realizacji programu również zapowiada bardzo dobrze. – Już urodziło się siedmioro małych sosnowiczanek i sosnowiczan z czego dwie pary bliźniąt. Wkrótce rozwiązanie kolejnych dwóch ciąż – mówi Anna Jedynak.

Miasto jest zadowolone z efektów i zapowiada, że program leczenia niepłodności metodą in vitro będzie kontynuowany w kolejnych latach. – Patrząc na efekty realizacji programu leczenia niepłodności, nie zastanawialiśmy się długo, bo widać od razu, że warto go kontynuować. Zależy nam na ograniczeniu zjawiska niepłodności i bezdzietności wśród mieszkańców Sosnowca – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Siedem ciąż dzięki sosnowieckiemu programowi in vitro