Na grudniowej sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu radni uchwalili budżet na 2018 rok. – To rekordowy i prorozwojowy budżet – podkreśla prezydent Arkadiusz Chęciński.

Na wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu radni przyjęli budżet na 2018 rok. Uchwałę poparło 19 radnych, dziewięciu wstrzymało się od głosu. Rajcy ze stolicy Zagłębia Dąbrowskiego przyjęli również Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018-2040. W tym przypadku za oddano 18 głosów, dwóch radnych było przeciw, a ośmiu wstrzymało się od głosu.

W budżecie na przyszły rok, po stronie dochodów znalazło się ponad 956,9 mln zł, z czego 864,7 mln zł to dochody bieżące, a 92 mln zł stanowią dochody majątkowe. Natomiast wydatki zaplanowano na nieco ponad miliard złotych, z czego 825,5 mln zł to wydatki bieżące, a 198 mln zł to wydatki majątkowe. Oznacza to, że deficyt budżetu miasta wynosi ponad 66 mln złotych.

– Mamy historyczny i prorozwojowy budżet dla Sosnowca. Wydatki, które zaplanowaliśmy na 2018 rok, przekroczyły gigantyczną kwotę miliarda złotych. Tylu pieniędzy nie było od lat. To oczywiście zasługa także bardzo dobrego pozyskiwania środków zewnętrznych. W rankingu Rzeczpospolitej jesteśmy na 5. miejscu w Polsce pod względem pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej – mówił podczas sesji prezydent Arkadiusz Chęciński.

– Jeszcze nigdy nie glosowałem za tak dobrym budżetem. Sosnowiec to wielki plac budowy. Wszędzie mamy do czynienia z potrzebnymi inwestycjami. Jako rada wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Dla mnie osobiście najważniejszy jest dalszy rozwój naszego miasta – powiedział Wiesław Suwalski, przewodniczący komisji budżetowej i klubu radnych PO.

– Jest to budżet, do którego należy podejść z szacunkiem. Nie przypominam sobie, żeby w poprzednich kadencjach tyle środków pochodziło z dotacji. W moim odczuciu ten budżet jest bardzo optymistyczny i daje szansę na poważny rozwój naszego miasta – przyznał radny Tomasz Bańbuła z SLD.

– Ten budżet jest rekordowy pod wieloma względami. Jest racjonalny i prorozwojowy w każdej sferze życia i pozwala na rozwój wszystkich dzielnic. Nieprzyjęcie go byłoby niezrozumiale dla mieszkańców – podkreślał Adam Wolski.

Były prezydent Sosnowca apelował z kolei o patrzenie w przyszłość. – Pan prezydent lubi święto Trzech Króli. Mamy więc trzech darczyńców – inwestorów, takich jak Amazon, PiS i jego program 500+ oraz UE i jej dofinansowania. Ci darczyńcy dają spore pieniądze i można zachowywać się, jak dobry wujek, rozdając je. Patrzmy jednak w przyszłość, a nie na to, co tu i teraz – apelował Kazimierz Górski.

Wśród planowanych na przyszły rok przedsięwzięć znalazły się m.in. rewitalizacja centrum miasta, energomodernizacja budynków na osiedlu Juliusz, termomodernizacja budynku UM przy ul. Mościckiego, budowa nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji przy ul. Aleksandra Janowskiego, przebudowa monitoringu miejskiego, termomodernizacja szkół, rozbudowa przedszkoli.

Ponadto w budżecie znajdą się środki na rozbudowę i modernizację siedziby izby wytrzeźwień, rewitalizację muszli koncertowej w Parku Kuronia, dalszą termomodernizację budynku MBP, a także wniesienie kapitału zakładowego do spółki Zagłębiowski Park Sportowy, modernizację hali sportowej przy ul. Orląt Lwowskich 70 oraz modernizację placów zabaw i rewitalizację terenów zielonych.

Wkrótce podamy więcej informacji o przyszłorocznych inwestycjach.

Skomentuj przez Facebook

17 KOMENTARZE

 1. Kazio nadal w formie „Ci darczyńcy dają spore pieniądze i można zachowywać się, jak dobry wujek, rozdając je” – nie wiedziałem, że inwestowanie pieniędzy to „rozdawnictwo”, albo że program 500+ jest źródłem dochodów miasta 😀

 2. Oby udało się podpiąć jak najwięcej kamienic w centrum do CO!
  Jeszcze stara Naftowa się kłania bo nie zawsze wiatr wieje z północy i cały syf za rzekę wywiewa.

 3. „Sosnowiec to wielki plac budowy”
  Pełen partactwa w zakresie planowania jak i wykonania… Pieniądze wyrzucone w błoto ale Chęciński ma się czym chwalić.

 4. Ma bo coś się dzieje ale rozumie ze prezydent nie po twojej stronie nie ta partia to trzeba narzekac to se narzekaj.jest super oby tak dale trzymam kciuki

 5. a ja jestem dumny z Sosnowca który się mocno rozwija i prezydenta który z ekipą która ze wszystkim pomaga ludziom, którzy chca coś robić pomagają i w dodatku kasę ściągają do miasta. Szacun wielki panowie. Oby tak dalej. Trzymam kciuki ! 🙂

 6. qwa kazik pacanie jeden ,trza patrzeć w przyszłość mówisz -dla mieszkańców ważne jest to co tu i teraz nikt nie bedzie czekał 20 lat aż sie nachłapiecie darmozjady jeb..ne,teraz widać ze sosnowiec zmienia się na lepsze na dużo lepsze,za poprzednich rządów tylko bezdomne koty się jebały na ulicach,bardzo dobrze inwestować budować modernizować zmienić tą komunę w miasto przyszłości.

 7. Trzeba przyznać, że Sosnowiec to plac budowy. Wiele się zmienia na lepsze to widać i to cieszy. Oczywiście zawsze znajdą się malkontenci którzy powiedzą, że to czy tamto jest do remontu, ale wszystkiego na raz zrobić się nie da. Skoro budżet jest rekordowy to tylko sobie życzyć, by kolejny również taki był i aby jeszcze więcej inwestycji udało się zrealizować. Ślązacy już nam zazdroszczą nowoczesnych autobusów czy inwestycji Amazona. Ja wiem, że w tym Amazonie to pensje niezbyt wysokie i kokosów się tam nie zarobi, ale firma płaci podatki do kasy miasta i skorzystamy z tego wszyscy.

  Nigdy nie byłem jakimś zagorzałym przeciwnikiem byłego prezydenta Górskiego, ale trzeba przyznać, że na politycznej emeryturze plecie trzy po trzy. Tak jakby przemawiała przez niego zazdrość, że komuś udało się zrobić coś lepiej niż jemu.

  Ja wierzę, że jeżeli sprawy dalej będą szły w tym kierunku co teraz to w końcu cała sieć tramwajowa będzie wyremontowana jak ta na linii numer 15, w końcu doczekamy nowego stadionu, hali sportowej i lodowiska, więcej ulic będzie remontowanych nie tylko głównych w centrum miasta, ale także tych mniej ważnych w dalej położonych dzielnicach. Może w końcu uda się przekonać Koleje Śląskie by obsługiwały trasę przebiegającą przez Sosnowiec i Strzemieszyce do Olkusza, po niedawno co wyremontowanych torach. Miasto mogłoby wtedy przejąć i remontować położone u nas przystanki kolejowe, a nawet budować nowe, czego wszystkim mieszkańcom Sosnowca życzę.

  • no taki przystanek jak Dębowa Góra pod wiaduktem na Mikołajczyka!
   dodatkowo przesunięcie peronu Dańdówki pod wiadukt i poprowadzenie zejść z dwóch stron nań 🙂
   i Juliusz (pod Wileńską) – przy obsłudze linii z Południowego do Maczek i dalej na Szczakową 🙂
   rozmarzyłem się 😀

   • Z nowych przystanków kolejowych to w pierwszej kolejności przydałby się na Środuli przy Muzeum Zagłębia. Przystanek na Dańdówce faktycznie pasowałoby przesunąć pod wiadukt, ale na tej linii najpierw muszą jeździć Koleje Śląskie inaczej nie warto budować nowych przystanków dla sześciu kursów pociągów dziennie które wykonują Przewozy Regionalne.

  • A jak robią kanalizację, to nagle nikt się nie chce przyłączyć, bo to koszty, wydatki i potem płacić za to trzeba, z zmusić nikogo nie można.

 8. No na tamtej trasie to na pewno przy Chemicznej by się zdało!
  Jeszcze w latach 80-tych, jak zaczęto budować „kolej regionalną” , były mapki w prasie i na nich jeszcze jeden przystanek w okolicy obecnej Biedronki przy Sobieskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here