echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

Na grudniowej sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu radni uchwalili budżet na 2018 rok. – To rekordowy i prorozwojowy budżet – podkreśla prezydent Arkadiusz Chęciński.

Na wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu radni przyjęli budżet na 2018 rok. Uchwałę poparło 19 radnych, dziewięciu wstrzymało się od głosu. Rajcy ze stolicy Zagłębia Dąbrowskiego przyjęli również Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018-2040. W tym przypadku za oddano 18 głosów, dwóch radnych było przeciw, a ośmiu wstrzymało się od głosu.

W budżecie na przyszły rok, po stronie dochodów znalazło się ponad 956,9 mln zł, z czego 864,7 mln zł to dochody bieżące, a 92 mln zł stanowią dochody majątkowe. Natomiast wydatki zaplanowano na nieco ponad miliard złotych, z czego 825,5 mln zł to wydatki bieżące, a 198 mln zł to wydatki majątkowe. Oznacza to, że deficyt budżetu miasta wynosi ponad 66 mln złotych.

– Mamy historyczny i prorozwojowy budżet dla Sosnowca. Wydatki, które zaplanowaliśmy na 2018 rok, przekroczyły gigantyczną kwotę miliarda złotych. Tylu pieniędzy nie było od lat. To oczywiście zasługa także bardzo dobrego pozyskiwania środków zewnętrznych. W rankingu Rzeczpospolitej jesteśmy na 5. miejscu w Polsce pod względem pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej – mówił podczas sesji prezydent Arkadiusz Chęciński.

– Jeszcze nigdy nie glosowałem za tak dobrym budżetem. Sosnowiec to wielki plac budowy. Wszędzie mamy do czynienia z potrzebnymi inwestycjami. Jako rada wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Dla mnie osobiście najważniejszy jest dalszy rozwój naszego miasta – powiedział Wiesław Suwalski, przewodniczący komisji budżetowej i klubu radnych PO.

– Jest to budżet, do którego należy podejść z szacunkiem. Nie przypominam sobie, żeby w poprzednich kadencjach tyle środków pochodziło z dotacji. W moim odczuciu ten budżet jest bardzo optymistyczny i daje szansę na poważny rozwój naszego miasta – przyznał radny Tomasz Bańbuła z SLD.

– Ten budżet jest rekordowy pod wieloma względami. Jest racjonalny i prorozwojowy w każdej sferze życia i pozwala na rozwój wszystkich dzielnic. Nieprzyjęcie go byłoby niezrozumiale dla mieszkańców – podkreślał Adam Wolski.

Były prezydent Sosnowca apelował z kolei o patrzenie w przyszłość. – Pan prezydent lubi święto Trzech Króli. Mamy więc trzech darczyńców – inwestorów, takich jak Amazon, PiS i jego program 500+ oraz UE i jej dofinansowania. Ci darczyńcy dają spore pieniądze i można zachowywać się, jak dobry wujek, rozdając je. Patrzmy jednak w przyszłość, a nie na to, co tu i teraz – apelował Kazimierz Górski.

echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

Wśród planowanych na przyszły rok przedsięwzięć znalazły się m.in. rewitalizacja centrum miasta, energomodernizacja budynków na osiedlu Juliusz, termomodernizacja budynku UM przy ul. Mościckiego, budowa nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji przy ul. Aleksandra Janowskiego, przebudowa monitoringu miejskiego, termomodernizacja szkół, rozbudowa przedszkoli.

Ponadto w budżecie znajdą się środki na rozbudowę i modernizację siedziby izby wytrzeźwień, rewitalizację muszli koncertowej w Parku Kuronia, dalszą termomodernizację budynku MBP, a także wniesienie kapitału zakładowego do spółki Zagłębiowski Park Sportowy, modernizację hali sportowej przy ul. Orląt Lwowskich 70 oraz modernizację placów zabaw i rewitalizację terenów zielonych.

Wkrótce podamy więcej informacji o przyszłorocznych inwestycjach.

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);