Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński o wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy w mieście dowiedział się z internetu. – To nic innego, jak dzielenie obywateli i pogłębianie sporów politycznych – mówi.

W poniedziałek, 8 lipca, prezydent RP Andrzej Duda przyjechał do Sosnowca i spotkał się z mieszkańcami na terenie jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Klimontowskiej 21. W uroczystości połączonej z dniami otwartymi straży udział wzięli m.in. wojewoda i marszałek województwa, a także parlamentarzyści oraz radni Prawa i Sprawiedliwości. Zabrakło jednak gospodarza miasta. Jak się okazało prezydent Arkadiusz Chęciński nie został nawet zaproszony.

– Kilka osób zapytało mnie, dlaczego nie pojawiłem się na spotkaniu z prezydentem Dudą. Nikt z Kancelarii Prezydenta RP nas o tym nie poinformował. Nie dostaliśmy też żadnej informacji, żadnego zaproszenia ze strony Wojewody Śląskiego ani Marszałka Województwa Śląskiego – tłumaczy Arkadiusz Chęciński.

Prezydent Andrzej Duda w Sosnowcu – fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda w Sosnowcu – fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Sosnowca napisał nawet pismo do Kancelarii Prezydenta, w którym wyraził swoje zdziwienie i rozczarowanie. – Nie ukrywam, że jestem zdziwiony brakiem zaproszenia na spotkanie, gdyś jako gospodarz miasta, wybrany przez społeczeństwo Sosnowca w demokratycznych wyborach z szacunkiem przywitałbym prezydenta Andrzeja Dudę, który z oficjalną wizytą odwiedził Sosnowiec po raz pierwszy – czytamy w liście.

Zdaniem prezydenta Sosnowca, wydział zarządzania kryzysowego miasta powinien wiedzieć o wizycie głowy państwa ze względów bezpieczeństwa. – Władze Sosnowca mając na uwadze wszystkich mieszkańców, bez względu na sympatie polityczne, poinformowały o wizycie prezydenta RP, m.in. na internetowej stronie miasta, jak również w mediach społecznościowych. Nie „ukrywaliśmy” wizyty głowy państwa w naszym mieście – dodaje Arkadiusz Chęciński.

Dzień Strażaka 2018 - fot. PL/UM Sosnowiec
Dzień Strażaka 2018 – fot. PL/UM Sosnowiec

Według prezydenta Chęcińskiego w niezręcznej sytuacji postawiono także miejską jednostkę straży pożarnej, której przedstawiciele zawsze zapraszani są na wszystkie miejskie wydarzenia i którą miasto w miarę możliwości wspiera finansowo w jej dalszy rozwój i doskonalenie (w ostatnich 4 latach miasto przekazało ponad 2 mln zł – przyp.).

– Mimo, że pochodzimy z różnych obozów politycznych, to właśnie przy takich okazjach należy okazywać sobie wzajemny szacunek. Takie działania to nic innego, jak dzielenie obywateli i pogłębianie sporów politycznych – uważa prezydent Arkadiusz Chęciński.

Prezydent Sosnowca zapewnia, że głowa państwa jest zawsze mile widziana w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. – Pozostaje mieć nadzieję, że brak zaproszenia na wspomniane spotkanie to zwykłe niedopatrzenie ze strony Kancelarii Prezydenta RP. Ze swojej strony pragnę zapewnić, że prezydent Andrzej Duda zawsze jest mile widziany w naszym mieście i mam nadzieję, że podczas kolejnej wizyty będziemy mogli się spotkać – kończy Arkadiusz Chęciński.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Prezydent Andrzej Duda w Sosnowcu: 500 plus to nie jest żadna jałmużna