Prezydent Sosnowca apeluje do ministra zdrowia o wznowienie bezpośredniego przyjmowania pacjentów.

Pacjenci coraz częściej zgłaszają uwagi pod adresem utrudnionego kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Panująca w ostatnich miesiącach sytuacja wywołana pandemią spowodowała, że pacjenci chorujący na inne schorzenia, niezwiązane z COVID-19, zostali pozbawieni możliwości skutecznego leczenia. Ponadto, telefoniczna ocena stanu zdrowia spotyka się ze sporym zastrzeżeniem.

Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński zwrócił się o możliwą zmianę wytycznych dla podmiotów leczniczych, aby przywrócić dostępność do bezpośrednich wizyt lekarskich. Pismo w tej sprawie skierował do ministra zdrowia.

– Naczelną rolą samorządu terytorialnego jest zapewnienie swoim mieszkańcom warunków gwarantujących pełnię dobrobytu i dobrostanu. Dbałość o stan zdrowia jest szczególnie kluczowa w okresie sytuacji epidemicznej, w jakiej obecnie się znajdujemy. Władze gminy dokładają wszelkich starań, aby zabezpieczyć mieszkańcom bezpieczny dostęp do podmiotów leczniczych. Pandemia wirusa SARS-Cov-2 zmieniła jednak sposób funkcjonowania placówek służby zdrowia, ograniczając bezpośrednie wizyty lekarskie na rzecz usług telemedycyny – zaznacza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Zdajemy sobie sprawę, iż zmiana formy udzielonej pomocy została podyktowana ograniczeniem ryzyka zachorowania na COVID-19, zarówno przez pacjentów jak i pracowników medycznych. Minimalizowanie wystąpienia ogniska zakażenia koronawirusem wpływa na sytuację zdrowotna – dodaje.

Jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się wznowienie pracy przychodni i poradni specjalistycznych. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Sosnowca, coraz częściej zgłaszających uwagi pod adresem utrudnionego kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, zwracam się o zweryfikowanie wytycznych dla podmiotów leczniczych, przywracając dostępność do bezpośrednich wizyt lekarskich. Jest to szczególnie uzasadnione w sytuacji, kiedy to lekarz POZ ma być pierwszym ogniwem systemu, diagnozującym zachorowania na COVID-19 – apeluje prezydent Sosnowca.

Chorzy skarżą się, że z powodu zagrożenia epidemicznego nie mogą odwiedzić przychodni, a tym samym uzyskać rzetelnej porady na temat swojego stanu zdrowia.To z kolei wywołuje spory niepokój społeczny oraz obawy o swoje zdrowie, a nawet życie.

– Uskarżający się mieszkańcami są często dotknięci chorobami przewlekłymi, wymagającymi osobistej rozmowy z lekarzem na temat przebiegu ich choroby. Czują się pozostawieni sami sobie, wręcz odizolowani od pomocy medycznej. Szczególnie osoby starsze nie potrafią odnaleźć się w obecnej sytuacji, czując duże zagrożenie wynikające ze zmiany dotychczasowego sposobu leczenia – zaznacza Arkadiusz Chęciński. – Utrudniony dostęp do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej wpływa negatywnie na stan zdrowia mieszkańców, którzy mają ograniczoną diagnostykę i pomoc specjalistyczną. Obecnie występuje duża dysproporcja pomiędzy liczbą udzielonych porad telefonicznych a liczbą wizyt pacjenta u lekarza. Z pozyskanych informacji od sosnowieckich podmiotów leczniczych wynika, iż stosunek wynosi nawet 80:20 – wyjaśnia prezydent Sosnowca. – W związku z powyższym oczekuję na państwa stanowisku – kończy swoje pismo.

Skomentuj przez Facebook

20 KOMENTARZE

 1. To na tym też się „zno”? Świetna uczelnia ta Humanitas, że takiego omnibusa wykształciła, ale przecież to tylko robienie szopki, żeby po raz kolejny zaistnieć w mediach, a może Budka doceni i poklepie po ramieniu.

 2. A kiedy konferencja prasowa i apel Chęcińskiego do Trzaskowskiego, żeby przestał mordować ściekami przyrodę połowy Polski? A kiedy stanowcze potępienie zaniedbań Trzaskowskiego po ubiegłorocznej katastrofie ekologicznej? Budowa dodatkowego rurociągu potrwa 4 tygodnie, czyli gdyby go wybudowano zaraz po poprzedniej awarii byłby gotowy od 11 miesięcy. Śmiało panie Chęciński czekamy!

  • Thebilu, ścieki lały się do Wisły odkąd istnieje Warszawa i przyroda to przeżyła to i awarie przeżyje. A Trzaskowski nie ma z nią nic wspólnego, winny jest projektant, który zaprojektował bubla.

   • Widzę xxx że nie Masz żadnego doświadczenia z odbiorami i inspektorami nadzoru, przecież większość z nich podpisze przy dyktaturze np. w naszym mieście wszystko co im każą lub ich miejsce jest poza urzędem.

    • To oznacza, że aby przerwać to błędne koło należy w końcu kogoś skazać na parę lat więzienia (może parę osób) tak aby inni się bali podpisywać takie dokumenty. Bo skoro moje dzieci mogą dziedziczyć długi to czemu nie mogą dziedziczyć odpowiedzialności? 😉 (Oczywiście żart ale jakiś bat musi być by się bali to robić)

 3. Ciekawe czy to już koniec lansu w mediach na ten tydzień, czy też jeszcze raz zabłyśnie w TVN szkodząc miastu? Może niech jeszcze zaapeluje do wirusa. Żenujący facecik!

  • Jak się będzie palić to niedługo straż pożarna będzie udzielać teleporady jak ugasić. Żyjemy w chorym kraju, a tak naprawdę w chorym świecie. To oszustwo opanowało całą kule ziemską. Musimy się ostro temu sprzeciwić, ludzie obudźcie się. Nie dajmy się dalej manipulować tym, którzy na tym zbijają kokosy

 4. Medycy od wiosny mają żniwa i bardzo „ciężko” podobnie jak pedagodzy pracują. W tym wypadku Pan Prezydent Chęciński ma 100% racji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here