Rozpoczyna się czwarta edycja sosnowieckiego programu „Lokal na kulturę”, w którym na najemców czekają lokale z atrakcyjnym czynszem. W tym roku wytypowano osiem lokali w centrum miasta i na Pogoni.

Idea „Lokalu na kulturę” jest bardzo prosta. Chodzi o wyłonienie najemców lokali użytkowych MZZL-u z przeznaczeniem na prowadzenie działalności kulturalnej, artystycznej czy twórczej. To ukłon w kierunku osób, które mają ciekawe pomysły, ale nie zawsze dysponują finansowymi możliwościami na ich realizację.

W czwartej edycji programu czeka aż osiem lokali. – Wszystkie są zlokalizowane w centrum miasta i na Pogoni, czyli akademickiej części Sosnowca. Podobnie jak w poprzednich edycjach, stawki najmu są naprawdę bardzo atrakcyjne i należą do wielokrotnie niższych od tych, które funkcjonują na rynku komercyjnym – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Do konkursu może się zgłosić każdy, a o tym, komu przyznać lokal, zadecyduje komisja konkursowa. Co ważne, stawka czynszu w pierwszym roku wynosi 1 zł za metr kwadratowy (poza lokalem przy Warszawskiej, gdzie stawka ta obowiązuje przez 3 lata).

Lokale, które biorą udział w konkursie: ul. 3 Maja 5 (powierzchnia 108,68 m2 – stawka najmu 9,5 zł/m2), ul. Dęblińska 1 (powierzchnia 156,18 m2 – stawka najmu 3 zł/m2), ul. Dietla 7b (powierzchnia 60,21 m2 – stawka najmu 6,5 zł/m2), ul. Niepodległości 15 (powierzchnia 79,4 m2 – stawka najmu 5 zł/m2), ul. Ordonówny 6 (powierzchnia 50 m2 – stawka najmu 3 zł/m2), ul. Sobieskiego 3a (powierzchnia 66,79 m2 – stawka najmu 4 zł/m2), ul. Targowa 15/I (powierzchnia 44 m2 – stawka najmu 3 zł/m2) oraz ul. Warszawska 3/36 (powierzchnia 174,07 m2 – stawka najmu 1 zł/m2 przez 3 lata, później 5 zł/m2).

Na zgłoszenia urzędnicy czekają do 31 sierpnia. Przypomnijmy, że w ramach poprzednich edycji programu „Lokal na kulturę” działa m.in. ArtKwarium, Śląska Poczta Balonowa, Galeria NAGA czy Tu Rosnę – Centrum Rozwoju Dziecka.