Zakończyła się trzecia edycja „Lokalu na kulturę” w Sosnowcu. Aż cztery dotychczas niezagospodarowane lokale znalazły nowych właścicieli.

Idea „Lokalu na kulturę” jest bardzo prosta. Chodzi o wyłonienie najemców lokali użytkowych MZZL-u z przeznaczeniem na prowadzenie działalności kulturalnej, artystycznej czy twórczej. – To ukłon w kierunku osób, które mają fajne pomysły, ale nie zawsze dysponują finansowymi możliwościami na ich realizację – zaznaczają przedstawiciele sosnowieckiego magistratu.

W tym roku na oferty czekało 5 lokali: ul. Dmowskiego 28, ul. Modrzejowska 32a Forum, ul. Sobieskiego 3b, ul. Warszawska 3/36 Patelnia, ul. Wspólna 22. Do urzędu wpłynęło dziewięć ofert. – Jest to rekord. W ubiegłej edycji ofert było sześć – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła czterech kreatywnych zwycięzców, którzy zajmą cztery lokale. Ich oferta skierowana będzie zarówno do młodych mieszkańców miasta, jak i do starszych odbiorców.

– Liczymy na to, że dzięki „Lokalowi na kulturę” powstaną w mieście nowe i interesujące miejsca, które wzbogacą ofertę kulturalną i artystyczną miasta – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Tu Rosnę Centrum Rozwoju Dziecka i Rodzica, ul. Dmowskiego 28

Placówka kulturalno-edukacyjna dla dzieci od 6. miesiąca życia. Odbywać się tu będą zajęcia plastyczne, kulinarne, teatralne, językowe, warsztaty oraz zajęcia terapeutyczne.

Dla rodziców zaplanowano warsztaty, szkolenia i indywidualne poradnictwo specjalistyczne (konsultacje). Ponadto, placówka organizować będzie cykliczne imprezy dla dzieci i rodziców oraz organizacje półkolonii letnich i zimowych.

Animator, ul. Modrzejowska 32 a

Poczta balonowa, usługi balonowe, organizacja czasu wolnego, animacje, sklep z akcesoriami, sprzętem do dekoracji i organizacji czasu wolnego – tym głównie zajmować się będzie drugi „Lokal na kulturę”.

Poczta balonowa ma na celu propagowanie zabytków oraz miejsc, gdzie można spędzić czas wolny z rodziną. Miejsca związane z tradycją i kulturą na mapie Śląska oraz Zagłębia będą miały przypisaną odpowiednią kompozycję balonową. Balony w ozdobnych kartonach będzie można zamówić, również kurierem.

Na miejscu ma się również pojawić wystawa zdjęć z miejsc, gdzie pomysłodawcy będą odbywali „balonowe” podróże

Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu, ul. Sobieskiego 3b

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Sosnowcu został założony w 1999 roku, jest jedynym ośrodkiem w Zagłębiu. Sosnowieccy buddyści chcą pokazać większej ilości mieszkańców, czym jest medytacja oraz kultura buddyjska.

Pomysłodawcy stawiają na medytacja oraz rozwój duchowy. W ramach zajęć odbywać się tu będą wykłady, weekendy medytacyjne, warsztaty oraz wystawy sztuki buddyjskiej. Udostępnione zostaną także książki i materiały DVD.

Pracownia Artystyczna, ul. Wspólna 22

Ostatnią propozycją w ramach tegorocznego „Lokalu na kulturę” jest autorska pracownia artystyczna wraz z galerią sztuki współczesnej oraz kącikiem masażu i relaksacji.

Działalność wystawiennicza będzie ogólnodostępna i darmowa dla społeczności lokalnej. Ma ona promować sztukę, piękno i zdrowie, jako walory świadomego życia. Dodatkowo na miejscu będą odbywały się zajęcia z malarstwa i rysunku dla młodzieży oraz dorosłych oraz wykłady, dyskusje i spotkania o tematyce: sztuka, zdrowy styl życia, psychologia, terapie naturalne.

Przypomnijmy, że w ramach poprzednich edycji programu „Lokal na kulturę” działa m.in. ArtKwarium, czyli kawiarnia i galeria w jednym, która wciąż cieszy się popularnością wśród mieszkańców.