Zakończyła się czwarta edycja „Lokalu na kulturę” w Sosnowcu. Cztery, dotychczas niezagospodarowane, lokale znalazły nowych właścicieli.

Idea „Lokalu na kulturę” jest bardzo prosta. Chodzi o wyłonienie najemców lokali użytkowych MZZL-u z przeznaczeniem na prowadzenie działalności kulturalnej, artystycznej czy twórczej. – To ukłon w kierunku osób, które mają fajne pomysły, ale nie zawsze dysponują finansowymi możliwościami na ich realizację – tłumaczą przedstawiciele sosnowieckiego magistratu.

W tym roku na oferty czekało 8 lokali: ul. 3 Maja 5, ul. Dęblińska 1, ul. Dietla 7b, ul. Niepodległości 15, ul. Ordonówny 6, ul. Sobieskiego 3a, ul. Targowa 15/I oraz ul. Warszawska 3/36. W sumie do tegorocznej edycji zgłosiło się siedem podmiotów, a komisja konkursowa przyznała cztery lokale.

– Sosnowiczanie ponownie udowodnili, że mają ciekawe pomysły. Przyznaliśmy cztery lokale, a dwóm uczestnikom zarekomendowaliśmy inne lokalizacje – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Oferta nowych najemców skierowana będzie zarówno do młodych mieszkańców miasta, jak i do starszych odbiorców. Jakie pomysły zgłosili mieszkańcy? Przy ul. 3 Maja 5 powstanie Galeria Sztuki i Antyków, w której odbywać się będą mini wystawy i warsztaty. Natomiast, przy ul. Dęblińskiej 1 powstanie studio fotograficzne, gdzie również odbywać się będą warsztaty, tym razem z fotografii.

Nowy najemca lokalu przy ul. Sobieskiego 3a zorganizuje tu autorską pracownię krawiecką, gdzie odbywać się będą również warsztaty dla dzieci. W ostatniej lokalizacji, przy ul. Warszawskiej 3/36 powstanie punkt, gdzie odbywać się będą zawody e-sportowe oraz turnieje gier planszowych.

Przypomnijmy, że w ramach poprzednich edycji programu „Lokal na kulturę” działa m.in. ArtKwarium, czyli kawiarnia i galeria w jednym, która wciąż cieszy się popularnością wśród mieszkańców czy Śląska Poczta Balonowa i Tu Rosnę – Centrum Rozwoju Dziecka.