Ewa Malik kolejną kadencję spędzi w Sejmie. Liderka Prawa i Sprawiedliwości otrzymała najlepszy wynik w Zagłębiu.

Ewa Malik startowała z pierwszego miejsca z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu nr 32, który obejmuje Dąbrowę Górniczą, Jaworzno, Sosnowiec oraz powiaty będzińskim i zawierciańskim.

Posłanka z Sosnowca otrzymała najlepszy wynik ze wszystkich kandydatów. Na Ewę Malik zagłosowało 46 773 osób. – Serdecznie dziękuję wszystkim wspaniałym ludziom, patriotom, że zechcieli obdarzyć mnie swoim zaufaniem. To bardzo zobowiązujące, to bardzo trudne: móc sprostać wszystkim wyzwaniom płynącym z Polski i do Polski – podziękowała w mediach społecznościowych.

Kim jest Ewa Malik?

58-letnia Ewa Malik z wykształcenia jest magistrem inżynierem metalurgii. Tytuł ten zdobyła na Politechnice Śląskiej. Jest też absolwentką dziennikarskich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim.

Do 2004 była zatrudniona w Instytucie Informatyki na tej uczelni. Zakładała i redagowała miesięcznik społeczno-religijny „Zagórzanin”. Od 2002 do 2005 była radną Sosnowca i dyrektorem filii biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego w tym mieście.

Od początku lat 90. należała do Porozumienia Centrum, następnie przystąpiła do Prawa i Sprawiedliwości.

Z listy PiS w wyborach parlamentarnych w 2001 bez powodzenia kandydowała do Sejmu, a w wyborach w 2005 została wybrana na posła V kadencji w okręgu sosnowieckim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski. W wyborach do Sejmu w 2011 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję, dostała 25 214 głosów. Bezskutecznie kandydowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014.

W 2015 roku została ponownie wybrana do Sejmu. Otrzymała wtedy 28 909 głosów. W 2019 została ponownie wybrana do Sejmu, otrzymując 46 773 głosy.

Sylwetki posłów z Zagłębia: Ewa Malik, Waldemar Andzel, Robert Warwas, Danuta Nowicka (Prawo i Sprawiedliwość), Barbara Dolniak, Wojciech Saługa, Mateusz Bochenek (Koalicja Obywatelska), Włodzimierz Czarzasty, Rafał Adamczyk (SLD).

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Oficjalne wyniki wyborów 2019. Jak zagłosowali Zagłębiacy?