Kilkunastu posłów, senatorów i włodarzy miast podpisało deklarację współpracy w ramach grupy parlamentarno-samorządowej Zagłębia Dąbrowskiego. Chcą wspólnie – ponad podziałami – działać na rzecz naszego regionu.

Parlamentarzyści i samorządowcy spotkali się w poniedziałek, 3 lutego, w Muzeum Sosnowca, aby rozmawiać o współpracy na rzecz regionu. – Jest wiele spraw, które wymagają prac na ministerialnych szczeblach. To drogi (w szczególności S1 przy strefie przemysłowej oraz skrzyżowanie DK94 z ul. Piłsudskiego w Będzinie i ul. Wiejską w Czeladzi), komunikacja (kolej metropolitalna), smog, śmieci (szczególnie w kontekście rosnących kosztów). Dlatego zaprosiliśmy do nas parlamentarzystów wszystkich opcji. Niestety, jedna z nich zaproszenia nie przyjęła, ale nadal uważam, że wspólnie, ponad partyjnymi szyldami, możemy zrobić więcej. Nadal będę ich namawiał do współpracy – powiedział Arkadiusz Chęciński, pomysłodawca powołania grupy.

Grupa parlamentarno-samorządowa Zagłębia Dąbrowskiego – fot. Paweł Leśniak/UM Sosnowiec
Grupa parlamentarno-samorządowa Zagłębia Dąbrowskiego – fot. Paweł Leśniak/UM Sosnowiec

Posłowie i senatorowie obecni w Sosnowcu zapewnili, że chcą utworzenia zespołu parlamentarnego ds. Zagłębia Dąbrowskiego. – Deklarujemy wolę współpracy w ramach grupy parlamentarno-samorządowej Zagłębia Dąbrowskiego, polegającej na połączeniu sił i wspólnym działaniu na rzecz regionu zagłębiowskiego. W oparciu o wszelkie dostępne narzędzia formalne, organizacyjne i prawne będziemy inicjować, propagować, wzmacniać i wspierać wszelkie działania służące mieszkańcom naszego regionu. Będziemy podejmować inicjatywy mające na celu wsparcie kluczowych inwestycji oraz wspólnie rozwiązywać istotne problemy Zagłębia Dąbrowskiego – czytamy w podpisanej deklaracji.

Polityka Zagłębia, Arkadiusz Chęciński, Posłowie z Zagłębia, Parlamentarzyści z Zagłębia, Kazimierz Karolczak, GZM, Łukasz Komoniewski, Zespół parlamentarny ds. Zagłębia Dąbrowskiego, Zagłębie Dąbrowskie zespół parlamentarny, grupa parlamentarno-samorządowa Zagłębia Dąbrowskiego, Sosnowiec, Muzeum Sosnowiec
Grupa parlamentarno-samorządowa Zagłębia Dąbrowskiego – fot. Paweł Leśniak/UM Sosnowiec

Jak wyjaśniają samorządowcy, grupa parlamentarno-samorządowa ma spotykać się raz na kwartał. – Stoimy przed ogromnymi wyzwaniami. Wspólnie możemy zdziałać więcej, bo przecież sprawy naszego regionu dotyczą nas wszystkich. Tu nie ma miejsca na uprawianie polityki – podkreśla prezydent Arkadiusz Chęciński.

Z prezydentem Sosnowca zgadza się Łukasz Komoniewski. – Jako samorządowcy każdego dnia rozwiązujemy problemy naszych mieszkańców. Wiele z nich należy jednak rozwiązać na poziomie centralnym i wierzę, że parlamentarzyści pomogą nam w wielu kwestiach. Wspólnie będziemy walczyć o sprawy naszego regionu, bo problemy mieszkańców nie mają przecież barw politycznych – mówi prezydent Będzina.

Grupa parlamentarno-samorządowa Zagłębia Dąbrowskiego – fot. Paweł Leśniak/UM Sosnowiec
Grupa parlamentarno-samorządowa Zagłębia Dąbrowskiego – fot. Paweł Leśniak/UM Sosnowiec

– Bardzo liczę na tę inicjatywę. Do tej pory, obserwując politykę regionalną, w przeciwieństwie do innych regionów, brakowało nam takiej współpracy parlamentarzystów z samorządowcami. Jak się okazuje trzeba zadbać o swoje interesy, by móc przekonać parlamentarzystów z innych regionów naszego kraju do pochylenia się nad problemami naszych mieszkańców – powiedział Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Na poniedziałkowym spotkaniu, prócz zagłębiowskich samorządowców, obecni byli również posłowie: Włodzimierz Czarzasty i Rafał Adamczyk z Lewicy oraz Barbara Dolniak i Mateusz Bochenek z Koalicji Obywatelskiej, a także senatorki Beata Małecka-Libera i Joanna Sekuła z KO. Zabrakło posła Wojciecha Saługi (KO) oraz parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości – Ewy Malik, Waldemara Andzela, Roberta Warwasa i Danuty Nowickiej.