Przewodniczący SLD w wyborach do Sejmu wybrał okręg sosnowiecki i po raz pierwszy zdobył mandat posła. Przedstawiamy sylwetkę Włodzimierza Czarzastego.

Włodzimierz Czarzasty startował z pierwszego miejsca z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu nr 32, który obejmuje Dąbrowę Górniczą, Jaworzno, Sosnowiec oraz powiaty będziński i zawierciański.

Mimo, że wielu nazywało go „spadochroniarzem”, ten pociągnął listę i otrzymał 31 244 głosy, a jego partia po czterech latach wróciła do polskiego parlamentu.

Kim jest Włodzimierz Czarzasty?

59-letni Włodzimierz Czarzasty jest absolwentem studiów na kierunku stosunki międzynarodowe na wydziale dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 1983–1990 należał do PZPR. Po przemianach politycznych związany z SLD, w wyborach w 1997 roku bez powodzenia kandydował z ramienia tego ugrupowania do Sejmu. Został później członkiem władz lokalnych SLD. Został jednym z liderów Stowarzyszenia „Ordynacka”, w 2006 roku wybrany na przewodniczącego tej organizacji. Pełnił tę funkcję do kwietnia 2017 roku.

Zawodowo związany z branżą wydawniczą jako członek władz spółek prawa handlowego. W latach 1988–1990 był dyrektorem Akademickiego Biura Kultury i Sztuki Alma-Art. W latach 1990–2000 był współwłaścicielem i prezesem zarządu oficyny wydawniczej Muza. Był także członkiem rady nadzorczej spółki producentów Euromedia.

Zasiadał w radzie nadzorczej Polskiego Radia (odwołany w 1998 roku). W maju 1999 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał go w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Od marca 2000 do sierpnia 2004 roku zajmował stanowisko sekretarza KRRiT. Ustąpił w styczniu 2005. W latach 2006–2011 był współwłaścicielem wydawnictwa Wilga.

W 2012 roku wygrał wybory na przewodniczącego wojewódzkich struktur SLD na Mazowszu. W 2015 roku bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy wyborczej Zjednoczonej Lewicy. Wystartował następnie w wyborach na przewodniczącego SLD. Wygrał w II turze.

W wyborach samorządowych w 2018 roku bezskutecznie kandydował do sejmiku mazowieckiego. W wyborach w 2019 roku uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji, otrzymując w okręgu sosnowieckim 31 244 głosy.

Włodzimierz Czarzasty jest członkiem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Sylwetki posłów z Zagłębia: Ewa Malik, Waldemar Andzel, Robert Warwas, Danuta Nowicka (Prawo i Sprawiedliwość), Barbara Dolniak, Wojciech Saługa, Mateusz Bochenek (Koalicja Obywatelska), Włodzimierz Czarzasty, Rafał Adamczyk (SLD).