Od kilku dni prezentujemy sylwetki parlamentarzystów z Zagłębia, którzy będą reprezentować interesy naszego regionu. Tym razem przedstawiamy Danutę Nowickę.

Danuta Nowicka startowała z czwartego miejsca z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu nr 32, który obejmuje Dąbrowę Górniczą, Jaworzno, Sosnowiec oraz powiaty będzińskim i zawierciańskim.

Urodzona w Niegowonicach Danuta Nowicka otrzymała 7574 głosy. – Bardzo dziękuję za udzielone mi poparcie w wyborach do Sejmu. Dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w tę kampanię wyborczą. Dziękują za każde wsparcie i życzliwość – napisała w mediach społecznościowych.

Kim jest Danuta Nowicka?

68-letnia Danuta Nowicka ukończyła studia na Wydziale Metalurgicznym Politechniki Częstochowskiej, specjalizując się w metalurgii stali i surówki.

Pracowała w hucie CMC Zawiercie, gdzie przez wiele do 2014 r. była przewodniczącą struktur NSZZ „Solidarność”. W 2013 wystąpiła przeciw grupowym zwolnieniom w hucie.

Związała się politycznie z Prawem i Sprawiedliwością, została pełnomocnikiem partii w powiecie zawierciańskim.

W wyborach w 2010 i 2014 roku kandydowała do rady powiatu zawierciańskiego. W 2015 roku bez powodzenia kandydowała do Sejmu. W 2018 roku objęła mandat posła w miejsce wybranego na wicemarszałka województwa śląskiego Dariusza Starzyckiego z Jaworzna. Swoje ślubowanie złożyła 5 grudnia 2018 roku.

W wyborach w 2019 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję, otrzymując 7574 głosy.

Sylwetki posłów z Zagłębia: Ewa Malik, Waldemar Andzel, Robert Warwas, Danuta Nowicka (Prawo i Sprawiedliwość), Barbara Dolniak, Wojciech Saługa, Mateusz Bochenek (Koalicja Obywatelska), Włodzimierz Czarzasty, Rafał Adamczyk (SLD).