Od kilku dni prezentujemy sylwetki parlamentarzystów z Zagłębia, którzy będą reprezentować interesy naszego regionu. Tym razem przedstawiamy Roberta Warwasa.

Robert Warwas startował z trzeciego miejsca z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu nr 32, który obejmuje Dąbrowę Górniczą, Jaworzno, Sosnowiec oraz powiaty będzińskim i zawierciańskim.

Polityk z Dąbrowy Górniczej otrzymał 20 354 głosy. – Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy obdarzyli mnie zaufaniem i oddali na mnie swój głos. To dla mnie zobowiązanie do jeszcze intensywniejszej pracy na rzecz naszego regionu i kraju – powiedział poseł Robert Warwas.

Kim jest Robert Warwas?

43-letni Robert Warwas ukończył politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, odbył studia podyplomowe z prawa gospodarczego i handlowego na Wydziale Prawa i Administracji tej uczelni. Zatrudniony w koncernie energetycznym Tauron Polska Energia, został w nim etatowym działaczem związkowym, od 2007 roku jako wiceprzewodniczący zakładowej organizacji związkowej NSZZ „Solidarność”. Współtworzył Śląski Instytut Rozwoju Regionalnego, zaangażował się w działalność lokalnych organizacji chrześcijańskich oraz Prawa i Sprawiedliwości.

W 2011 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski, w 2014 został miejskim radnym w Dąbrowie Górniczej. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku kandydował ponownie do Sejmu z czwartego miejsca na liście PiS w okręgu sosnowieckim. Został wybrany na posła VIII kadencji, otrzymując 11 998 głosów.

W wyborach samorządowych w 2018 roku ubiegał się o urząd prezydenta Dąbrowy Górniczej. W pierwszej turze zajął drugie miejsce w wynikiem 12 967 głosów (25,26 proc.), natomiast w drugiej turze przegrał z Marcinem Bazylakiem (otrzymał 17 212 głosów, czyli 38,75 proc.). W wyborach w 2019 roku Robert Warwas z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję, otrzymując 20 354 głosy.

Sylwetki posłów z Zagłębia: Ewa Malik, Waldemar Andzel, Robert Warwas, Danuta Nowicka (Prawo i Sprawiedliwość), Barbara Dolniak, Wojciech Saługa, Mateusz Bochenek (Koalicja Obywatelska), Włodzimierz Czarzasty, Rafał Adamczyk (SLD).