Trzy nowoczesne ambulanse trafiły do Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Koszt zakupu ambulansów to 1,75 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło 1,5 mln zł.

Uroczyste przekazanie karetek odbyło się w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Będzinie, gdzie trafiły 3 nowe ambulanse typu C, marki Mercedes Sprinter. Ambulanse są wyposażone w automatyczną skrzynię biegów oraz nosze elektryczne. SPZOZ Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu jest drugim pogotowiem w Polsce z największą ilością noszy elektrycznych w karetkach.

W tym roku zostały oddane już 4 identyczne ambulanse. – 2021 rok był czasem modernizacji w Rejonowym Pogotowiu Ratunkowym w Sosnowcu. Wymieniliśmy 30 procent taboru, a w przyszłym roku planowane są kolejne inwestycje, także te związane z modernizacją stacji. Nowe karetki wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt będą służyć mieszkańcom tych gmin – mówi Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego.

Ambulanse zostały sfinansowane ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach projektu „Zakup ambulansów i środków do dezynfekcji dla SPZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu celem zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych”.

– To kolejne ambulanse na ulicach Zagłębia, najnowocześniejsze w kraju, wyposażone w sprzęt niezbędny do ratowania zdrowia i życia mieszkańców. W tym roku udało się doposażyć zespoły ratownicze w niezbędny sprzęt i wymienić zużyte na nowe. Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu rozwija się dzięki wsparciu strony rządowej i samorządu – tłumaczy Klaudiusz Nadolny, dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

W Rejonowym Pogotowiu Ratunkowym w Sosnowcu zatrudnionych jest około 400 osób (w tym 250 ratowników medycznych). Pogotowie posiada w swojej strukturze 23 zespoły ratownictwa medycznego i 4 zespoły transportu sanitarnego, które stacjonują w dwunastu miejscach na terenie Zagłębia. Pogotowie zabezpiecza populację wynoszącą około 650 tys. mieszkańców.

W ubiegłym roku pogotowie wykonało 56,5 tys. interwencji zespołów ratownictwa medycznego i zrealizowało 1 310 usług transportu sanitarnego. Ambulanse trafią do stacji pogotowia w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Siewierzu.