W każdy piątek od początku marca po Sosnowcu jeździ SmogoBus, czyli specjalny hybrydowy autobus w którym urzędnicy zachęcają mieszkańców do wymiany pieca. Wkrótce do akcji miasta dołączy Tauron Ciepło.

Przed wyjazdem w trasę SmogoBusa, do mieszkańców domów jednorodzinnych na terenie całego miasta trafiło 10 tysięcy ulotek, zawierające wiadomości o programach z których można uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca. – Mieszkańcy mają z czego wybierać. Po raz pierwszy mogą skorzystać z programu „Stop Smog”, nadal działa miejski program dofinansowujący wymianę pieca oraz program „Czyste powietrze” – podkreśla Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca.

Program „Stop smog” adresowany jest do najmniej zamożnych mieszkańców Sosnowca. Można w ten sposób pozyskać nawet 53 tys. zł. na wymianę pieca oraz docieplenie budynku przy zaledwie 5-procentowym wkładzie. Ważnym kryterium jest dochód, który w gospodarstwie wielorodzinnym nie może przekroczyć kwoty 1564 zł w rozbiciu na jedną osobę. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa nie może przekraczać 2189 zł.

SmogoBus - fot. UM Sosnowiec
SmogoBus – fot. UM Sosnowiec

Z miejskich funduszy na wymianę kotła można pozyskać nawet 8 tys. zł. Trzecią możliwością pozyskania wsparcia jest program „Czyste Powietrze”. – Dzięki wizycie w SmogoBusie podpisaliśmy już pierwsze umowy z mieszkańcami – mówi Michał Zastrzeżyński.

Hybrydowy autobus spotkać będzie można jeszcze 26 marca na Maczkach przy Szkole Podstawowej nr 37, 9 kwietnia na Starym Sosnowcu przy Szkole Podstawowej nr 27 oraz 16 kwietnia na Jęzorze przy Szkole Podstawowej nr 21. We wszystkich miejscach SmogoBus będzie dostępny w godz. 12.00-17.00.

9 kwietnia do akcji promującej przystąpią pracownicy Tauron Ciepło. Wówczas SmogoBus zawita na Stary Sosnowiec (ul. Grabowa 2). – Nasze działania skierowane są do mieszkańców części budynków typowanych do podłączenia w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji – podkreśla Aldona Jarominek z Tauron Ciepło sp. z o.o.