Piłkarze Zagłębia Sosnowiec trenują w specjalnych kamizelkach GPSports. Z podobnego sprzętu korzystają najlepsze kluby świata.

Gracze Zagłębia Sosnowiec rozpoczęli pracę z systemem australijskiej firmy GPSports, który służy do monitorowania obciążeń treningowych.

GPSports to lider światowego rynku tzw. zintegrowanej technologii GPS. W sezonie 2015/2016 na osiem drużyn, które grały w półfinałach Ligi Mistrzów i Ligi Europy, korzystało z niej aż sześć.

Na czym polega praca ze specjalnymi kamizelkami?

– Tak w mocnym skrócie, system pokazuje nam to, co teoretycznie oczy widzą, ale tutaj mamy wynik w konkretnych cyfrach, wykresach. Dzięki tym rozwiązaniom możemy optymalnie przygotowywać zespół, reagować na zmiany, na mecze, które kosztują więcej energii. Jest to niesamowicie przydatne narzędzie, w szczególności w dzisiejszych czasach, kiedy piłka tak szybko się zmienia – opisuje Bartłomiej Grzelak, trener przygotowania motorycznego Zagłębia.

GPSports pozwoli uzyskać kompletne wyniki i obraz dotyczący wymagań fizycznych i fizjologicznych każdego piłkarza.

– System i specjalny program przedstawi w cyfrach i wykresach wiele znaczących dla piłki parametrów, co w zdecydowany sposób ułatwi nam obserwację i analizę. Niektóre z nich to przyśpieszenie, przebyty dystans, hamowanie, maksymalna i średnia prędkość biegu i wiele innych, które składają się na obraz wykonywanej pracy – zdradza trener Grzelak.

Zagłębiacy specjalne kamizelki z czujnikiem GPS – z którymi teraz nie będą się rozstawać na treningach i meczach – otrzymali już przed sparingiem z Polonią Bytom. – Każdy trening czy sparing tworzy bazę informacji, która będzie brana pod uwagę przy ustalaniu planów treningowych – dodaje nasz rozmówca.

Pierwszym klubem w Polsce, który rozpoczął pracę z GPSports, jest Legia Warszawa. Teraz ta nowoczesna technologia dotarła także do Sosnowca. Klub zapłacił za to 200 tysięcy złotych.

Ciężko pracują nad formą

Podopieczni Dariusza Banasika przebywają obecnie na zgrupowaniu w Rybniku-Kamieniu, gdzie cały czas ciężko trenują i przygotowują się do rundy rewanżowej. W ostatnim sparingu sosnowiczanie pokonali BKS Stal Bielsko-Biała 2:1. Bramki dla naszego I-ligowca zdobyli Wojciech Łuczak i Tomasz Nowak.

– To jest już chyba ostatni etap, gdzie możemy ciężej popracować. Nie oszczędzamy się na treningach – przyznał trener Banasik.

Kolejnym sparingpartnerem sosnowiczan będzie Wisła Kraków. Spotkanie zostanie rozegrane w najbliższą sobotę w Myślenicach.

Czy Twoim zdaniem dekomunizacja ulic jest potrzebna?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...