Radosław Mroczkowski został nowym trenerem piłkarzy Zagłębia Sosnowiec. 52-letni szkoleniowiec zastąpił Litwina Valdasa Ivanauskasa, który po spadku drużyny z Lotto Ekstraklasy zakończył pracę w klubie.

Działacze Zagłębia podjęli pierwsze decyzje po nieudanym sezonie i spadku z Lotto Ekstraklasy. Klub zatrudnił nowego trenera. Został nim 52-letni Radosław Mroczkowski.

– Zdajemy sobie sprawę z momentu, w jakim przychodzi trener do klubu. To bardzo ciężkie dla całego Zagłębia. Ta łódka bardzo się huśta i my musimy ją ustabilizować, aby ona płynęła tam gdzie chcemy. Nie będę szalał i nie będę mówił, że wrócimy i zdominujemy ligę. Ja mam świadomość, że potrzeba teraz na wszystko czasu – podkreśla Marcin Jaroszewski, prezes Zagłębia.

Radosław Mroczkowski trenerem Zagłębia Sosnowiec – fot. MZ
Radosław Mroczkowski trenerem Zagłębia Sosnowiec – fot. MZ

Szóste miejsce celem minimum

Prezes przyznał, że z trenerem Mroczkowskim rozmawiał już od dłuższego czasu i zdradził, jakie mają plany dotyczące tego, jak drużyna Zagłębia będzie wyglądać w przyszłym sezonie.

– Potrzebujemy teraz duża spokoju i pieniędzy. Musimy podejść do tego spokojnie. Mogę powiedzieć, że naszym celem minimum jest szóste miejsce, dające możliwość gry w barażach o Ekstraklasę. I dokładnie taki zapis widnieje w kontrakcie trenera. Jeśli cel zostanie osiągnięty, to jego kontrakt zostanie automatycznie przedłużony. Jeżeli tak się nie stanie, to nie będziemy robić tragedii. Zobaczymy, jak ta drużyna będzie funkcjonować. To jest piłka nożna i czasem o miejscu premiowanym awansem decyduje jedna przypadkowa bramka – powiedział Marcin Jaroszewski.

Radosław Mroczkowski trenerem Zagłębia Sosnowiec – fot. MZ
Radosław Mroczkowski trenerem Zagłębia Sosnowiec – fot. MZ

– Jeżeli życie da nam szansę, to ją po prostu wykorzystamy i będziemy za wszelką cenę grać w ekstraklasie. To całe szaleństwo teraz musi się skończyć. Musimy rozpocząć od budowania fundamentów i to jest właśnie czas dla tego typu pracy – wyjaśnia sternik Zagłębia.

Radosław Mroczkowski trenerem Zagłębia Sosnowiec – fot. MZ
Radosław Mroczkowski trenerem Zagłębia Sosnowiec – fot. MZ

„Potrzebujemy solidnych piłkarzy”

Radosław Mroczkowski, który wprowadził do Ekstraklasy Sandecję Nowy Sącz, był ostatnio trenerem II-ligowego Widzewa Łódź. Łódzki klub poprowadził w 27 spotkaniach, w których łącznie zdobył 50 punktów, przegrywając jedynie trzy mecze.

– Nie musieliśmy z prezesem długo rozmawiać. Mamy jasny plan, który chcemy wdrożyć w życie. Musimy patrzeć na transfery, chcemy żeby to byli solidni zawodnicy, którzy rzeczywiście będą prezentować odpowiedni potencjał, a także aby każdy z nich miał odpowiednie argumenty do gry. Znajdę także czas dla młodzieży i wierzę, że indywidualne zajęcia i odpowiednie podejście pozwoli nam się cieszyć wychowankami w składzie – zapowiedział Radosław Mroczkowski.

Radosław Mroczkowski trenerem Zagłębia Sosnowiec – fot. Marek Rybicki
Radosław Mroczkowski trenerem Zagłębia Sosnowiec – fot. Marek Rybicki

Sztab prawie bez zmian

Trener Mroczkowski będzie współpracował ze sztabem, który był przy Valdasie Ivanauskasie. Odchodzą tylko Robertas Poskus i trener bramkarzy Anton Sawczenkow.

– Dajemy sobie szansę do współpracy, mam zapewnienie, że w razie potrzeby będę mógł go rozszerzyć lub skorygować. Chcę dać szansę ludziom, którzy dobrze znają ten klub – podkreślił Mroczkowski.

Radosław Mroczkowski trenerem Zagłębia Sosnowiec – fot. MZ
Radosław Mroczkowski trenerem Zagłębia Sosnowiec – fot. MZ

Młodzi piłkarze pod lupą

Pierwsze zajęcia przed nowym sezonem odbędą 10 czerwca. – Na początek przyjrzymy się zawodnikom, których przymierzamy do kadry pierwszej drużyny. Będą to zawodnicy młodzi, testowani, wracający z wypożyczeń do innych klubów. Potem czekają nas jeszcze badania – zaznacza trener.

Trener zapowiedział także, że będzie się przyglądał młodym piłkarzom z akademii. – Przywiązuję dużą wagę do szkolenia młodzieży, na pewno znajdę czas, aby osobiście przyjrzeć się naszym wychowankom oraz pracować indywidualnie z niektórymi zawodnikami z akademii – zapowiada.

Więcej szczegółów wkrótce.

14 KOMENTARZE

   • Spokojnie, trener mimo tego że słynie z konfliktowego charakteru to mam nadzieję że nie okaże się kierownikiem objazdowego cyrku. Miałem tu na myśli nowe wkłady do koszulek, które będą zgarnianie z rynku. Jak się pomylę to wyrażę skruchę:-P

 1. Tak to jedna z najważniejszych wiadomości dnia i miesiąca a może nawet roku. Będą wydawane pieniądze szerokim gestem na kopaną i oczywiście na stadion. Kiedy się to szaleństwo skończy?

   • Tak to prawda dokąd będzie ten sternik miasta to nigdy i właśnie to jest nieszczęściem tego biednego miasta!

    • Biedne miasto? Ciekawe jak biedne są Gliwice. Drużynę Piasta Gliwice obecnego mistrza Polski również sponsoruje miasto.

     • Gdyby sytuacja finansowa była taka jak w Gliwicach to można by było mieć kilka takich klubów, niestety Sosnowiec znajduje się na przeciwległym biegunie finansowym. W Gliwicach rządzi dr Frankiewicz w Sosnowcu Chęciński i to też stanowi różnicę w podejściu do sposobu zarządzania klubem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here