2 lutego 2017 r. odbyło się uroczyste poświęcenie Schroniska dla Bezdomnych Caritas Diecezji Sosnowieckiej w Dąbrowie Górniczej. Schronienie znajdzie tu 55 osób.

Schronisko dla Bezdomnych Caritas Diecezji Sosnowieckiej znajduje się w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach przy Alei Zwycięstwa 6. Do końca 2015 roku placówka funkcjonowała w byłej Przychodni Rejonowej nieprzerwanie od 2002 roku.

W skutek zmieniających się przepisów i niewystarczającego dostosowania do potrzeb osób w nim przebywających, obiekt wymagał generalnego remontu, aby móc dalej służyć potrzebującym, spełniając obowiązujące wymogi bezpieczeństwa.

W 2016 roku przy wsparciu finansowym Banku Gospodarstwa Krajowego oraz NFOŚiGW i WFOŚIGW placówka przeszła gruntowny remont, a także została poddana termomodernizacji.

Poświęcenia dokonał ksiądz biskup Grzegorz Kaszak, Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Zbigniew Podraza prezydent Dąbrowy Górniczej, przedstawiciele dąbrowskiego magistratu oraz miejskich instytucji współpracujących z Caritas, a także inni sympatycy i darczyńcy obiektu.

– Bezdomność rzadko jest wyborem. Jest dotkliwym brakiem domu, normalnych więzi
międzyludzkich i nadziei – podkreślał Grzegorz Kaszak, biskup diecezji sosnowieckiej.

Dzięki przebudowie w Schronisku dach nad głową ponownie znalazło 55 osób, które na czas przebudowy znajdowały się w noclegowniach, gdzie można przebywać jedynie w godzinach nocnych.

Dodatkowo, w ciągu roku prowadzone będą specjalne kursy i programy z zakresu profilaktyki antyalkoholowej, aktywizacji bezrobotnych i poradnictwa pracy. Prowadzane będą również treningi terapeutyczne, których głównym celem jest zmiana postawy wobec własnej bezdomności, poprzez poznanie indywidualnych ograniczeń i rozwijanie możliwości osobowościowych.

Schronisko natomiast funkcjonuje całą dobę, a pomieszczenia noclegowe spełniają standardy, gwarantując każdej osobie w nim przebywającej poszanowanie godności ludzkiej. Mieszkańcy placówki mają zapewnione pełne wyżywienie, dostęp do urządzeń sanitarnych i podstawowych środków czystości i higieny.

Jest to także odpowiedź na apel mieszkańców, którzy wielokrotnie zwracali uwagę na los bezdomnych podczas siarczystych mrozów, które dotknęły nasz region.

Czy Twoim zdaniem dekomunizacja ulic jest potrzebna?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here