Od poniedziałku Zarząd Transportu Metropolitalnego będzie wprowadzał szereg zmian w komunikacji miejskiej. Zakładają one zawieszenie połączeń szkolnych oraz obowiązywanie na wielu liniach rozkładów jazdy roboczych nieszkolnych. Modyfikacje zaplanowano także w komunikacji tramwajowej.

Przedstawiciele organizatora transportu wskazują, że jest to niezbędne, bo ostatnie obostrzenia znacząco wpływają na frekwencję pasażerów na poszczególnych trasach. Tym samym, systematycznie, już od 9 listopada, wprowadzane na poszczególnych liniach autobusowych będą rozkłady jazdy robocze nieszkolne. Zmiana ta docelowo obejmie prawie 100 linii. Obowiązywanie tego typu rozkładów oznacza na wielu z nich utrzymanie dotychczasowej, dużej liczby połączeń w szczytach (tj. do ok. godziny 8.00 oraz po godzinie 14.00) oraz zmniejszenie oferty przewozowej w godzinach okołopołudniowych, późno popołudniowych i wieczornych.

Trasy tych linii, a także innych, którym również modyfikujemy rozkłady, przebiegają przez każdą część metropolii. Dlatego apelujemy do wszystkich pasażerów o to, aby planowali podróż z wyprzedzeniem i aby nie wychodzili na przystanek nie sprawdziwszy wcześniej godziny odjazdu na naszej stronie internetowej – podkreśla Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

Poza zmianami dotyczącymi kursowania autobusów, zaplanowano także inną organizację ruchu tramwajów. Na niektórych liniach, podobnie jak w przypadku autobusów, zostanie wprowadzony rozkład jazdy roboczy nieszkolny, a na innych zaczną obowiązywać rozkłady przewidujące zmniejszoną liczbę połączeń.

Nowe autobusy hybrydowe - fot. PL/UM Sosnowiec
Nowe autobusy hybrydowe – fot. PL/UM Sosnowiec

Spada liczba podróżnych

W związku z pandemią i zmieniającymi się rządowymi obostrzeniami liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej na poszczególnych liniach stale ulega dynamicznym zmianom. – Właściwie od pierwszych dni pandemii codziennie stajemy przed sporym wyzwaniem. Od czasu pierwszego lockdownu znacząco spadła nam liczba podróżnych – przyznaje Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM. – Po pierwsze, kładziemy bardzo duży nacisk na zorganizowanie bezpiecznej komunikacji miejskiej. Po drugie, mając na uwadze ograniczone zasoby kadrowo-taborowe przewoźników oraz budżety gmin, tak planujemy przewozy, aby w tych trudnych czasach maksymalnie były one dostosowane do frekwencji na poszczególnych liniach – dodaje.

Autobusy elektryczne w Sosnowcu - fot. MC
Autobusy elektryczne w Sosnowcu – fot. MC

Bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej

ZTM jednocześnie przypomina, że w komunikacji miejskiej cały czas obowiązują wprowadzone wcześniej zasady. Ich celem jest utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obsłudze podróżnych. – W trosce o pasażerów m.in. zalecono codzienną, dokładną dezynfekcję wszystkich autobusów, tramwajów i trolejbusów, a pracownicy organizatora transportu regularnie prowadzą kontrole w tym zakresie. Ponadto zalecono, aby kierujący otwierali drzwi pojazdów na każdym przystanku tak, aby nie trzeba było dotykać przycisków. W zakresie infrastruktury ZTM zdecydował m.in. o dodatkowym czyszczeniu automatów biletowych. Ponadto podjęto się badań frekwencji podróżnych na poszczególnych liniach oraz zrealizowano szeroko zakrojoną akcję informacyjną na temat prawidłowego zachowania w komunikacji miejskiej – wylicza Michał Wawrzaszek.

ZTM podkreśla, że szczegółowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian są i będą publikowane na stronie internetowej. Organizator transportu zaleca, aby właśnie w internecie sprawdzać rozkłady jazdy, ponieważ zmiany w rozkładach jazdy wprowadzane są dynamicznie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

To już niemal pewne. GZM podwyższy ceny biletów komunikacji miejskiej