W Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu przeprowadzono w tym roku wiele prac remontowych i inwestycyjnych. Jedną z nich jest zakup nowoczesnego sprzętu kinotechnicznego.

MOK może pochwalić się między innymi nowoczesnym sprzętem kinotechnicznym. Chodzi tu głównie o projektor kinowy marki Barco SP4K-25C, mający swoją premierę w kwietniu 2019 roku podczas targów CinemaCon w Las Vegas. Dzięki niemu, znacznie podwyższy się standard i komfort korzystania z zawierciańskiego kina.

– To sprzęt najnowszej technologii, przeznaczony dla dzisiejszego kina, ale z myślą o rynku jutra. Nowy sprzęt to idealne połączenie – najnowszej technologii, najwyższej jakości, rozwiązań ekologicznych oraz kompaktowego designu. To dopiero piąty taki projektor tej serii w całym kraju – wyjaśniają zawierciańscy urzędnicy.

W kinie zamontowany został także nowy srebrny ekran, który daje optymalną powierzchnię projekcyjną. Srebrne mikroskopijne aluminiowe łuski, niewidoczne gołym okiem, zapewniają wyjątkowo wysoki współczynnik odbicia, duży zakres przenoszonych kontrastów, jasny obraz, szeroki kąt obserwacji i doskonałą reprodukcję kolorów.

Zakup, dostawa, montaż i uruchomienie wyposażenia kinotechnicznego zostały zrealizowane dzięki dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach dwóch programów (MOK pozyskał z nich łącznie 208 tys. złotych). Przedsięwzięcie było realizowane także dzięki środkom Gminy Zawiercie i środkom własnym MOK-u.

Nowoczesny sprzęt kinotechniczny – fot. UM Zawiercie

W sali widowiskowej MOK „Centrum” wymienione zostały kotary ekranowe wraz z maskownicą oraz elektryka w kabinie kinooperatora. Koszt tych zadań został pokryty ze środków Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” w Zawierciu. Wartość całkowita wszystkich wymienionych wyżej inwestycji to prawie 680 tys. zł.

W tym roku wykonano też drobniejsze prace takie jak: wymiana stolarki drzwiowej w przejściach ewakuacyjnych, podwyższenie balustrad oraz ich piaskowanie i malowanie, remont schodów przy wejściu do portierni, poszerzenie przejścia przy sali 203, powiększenie otworów okiennych oraz poszerzenie otworu drzwiowego w sali 325, malowanie klatek schodowych, renowacja parkietu w sali 320, renowacja i naprawa podłogi sceny.

Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” planuje starać się o środki zewnętrzne na modernizację dwóch sal wystawowych i ich nową aranżację, odnowienie i naprawę elewacji budynku i wymianę oświetlenia na ledowe. W planach jest również pozyskanie środków na dobudowę windy zewnętrznej, pochylni zewnętrznej i wewnętrznej oraz wybudowanie nowej toalety dla osób niepełnosprawnych i remont tych toalet, które tego wymagają.