To już prawie pewne, że w 2021 roku zapłacimy więcej za komunikację publiczną. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zapowiedziała podwyżkę cen biletów. Jak wyjaśniono, powodem jest konieczność pokrycia strat w związku z pandemią koronawirusa.

Pandemia koronawirusa bardzo mocno uderzyła w transport publiczny. Wprowadzone ograniczenia, konieczność zapewnienia dodatkowych kursów, zwiększenie częstotliwości dezynfekcji, znaczny spadek liczby pasażerów, a co za tym idzie – spadek dochodów ze sprzedaży biletów, pogłębiły dziurę finansową.

Stajemy przed bardzo trudną decyzją. Obecna sytuacja miast również nie jest najlepsza i nie będą one w stanie pokryć całej tej różnicy. Jest to konieczne, by zapewnić funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Dlatego tymi kosztami będziemy musieli podzielić się po równo – częściowo zostaną one uzupełnione przez miasta, częściowo będą musiały zostać uzupełnione przez pasażerów – wyjaśniają przedstawiciele GZM.

Wysokość podwyżki jeszcze nie jest znana. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta pod koniec tego roku, kiedy znana będzie rzeczywista strata. Obecnie jest ona szacowana na ok. 40 mln zł, (jeśli obostrzenia i wpływy z biletów utrzymają się na obecnym poziomie). Strata zaksięgowana po pierwszym półroczu to ok. 20 mln zł.

– Wciąż sprzedajemy prawie połowę biletów mniej niż roku temu. Pandemia koronawirusa spowodowała drastyczny spadek dochodów ze sprzedaży biletów. W pierwszym okresie, kiedy obowiązywały najbardziej rygorystyczne obostrzenia związane z limitami w komunikacji miejskiej (marzec – maj), odnotowaliśmy ok. 90-procentowy spadek dochodów z ich sprzedaży – podkreśla zarząd metropolii. – Od czerwca sytuacja zaczęła się nieco poprawiać, ale wciąż nie jest najlepsza, bo mówimy o spadku wynoszącym ok. 30-40 proc. Do tego dochodzą również inne dodatkowe koszty związane z koniecznością zwiększenia częstotliwości dezynfekcji pojazdów. Do tej pory kosztowało to 2,5 mln zł – dodaje.

Podwyżki cen biletów wprowadzono już m.in. w Poznaniu, trwają też rozmowy odnośnie ich wysokości w Krakowie. Od 1 września więcej za bilety płacą też mieszkańcy Jaworzna.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Od 1 września drożeją ceny biletów autobusowych