W styczniu 2020 roku zostanie uruchomiony kolejny oddział żłobka miejskiego w Sosnowcu, gdzie opieką objętych zostanie 100 dzieci. Będzie to możliwe dzięki funduszom, które miasto otrzymało w ramach programu „Maluch+”.

W dawnym budynku domu dziecka, przy ulicy Suchej 23 w Sosnowcu powstanie największy w mieście oddział żłobka miejskiego. Cały projekt związany z adaptacją budynku wyceniany jest na 4,5 mln zł. Z programu „Maluch+” miasto otrzymało 2,2 mln zł. To najwyższe wsparcie w województwie śląskim.

– Pozostałe środki, czyli prawie 2,3 mln zł, będą pochodziły z budżetu naszego miasta. Nie mamy czasu do stracenia, dlatego postępowanie przetargowe powinno ruszyć w najbliższych dniach, aby od stycznia 2020 roku kolejny oddział żłobka miejskiego w Sosnowcu mógł działać – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zanim trafią tu najmłodsi, budynek musi przejść remont. Dotychczas został on jedynie ocieplony. – Przebudowane zostaną sanitariaty, sale, wybudujemy windę poprawiając dostępność dla osób niepełnosprawnych, zagospodarujemy teren przed żłobkiem, gdzie powstanie m.in. strefa zabaw i parking – wylicza Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Miejsca w żłobkach

Z roku na rok ilość miejsc w sosnowieckim żłobku wzrasta. Na koniec 2015 roku Żłobek Miejski mógł przyjąć 240 dzieci. W 2018 roku dzięki inwestycjom i otwarciu dwóch kolejnych oddziałów liczba miejsc wzrosła do 331. W styczniu 2020 roku Żłobek Miejski będzie mógł przyjąć 446 dzieci.

Będzie to możliwe dzięki otwarciu oddziału przy ulicy Suchej oraz zwiększeniu miejsc (od września 2019 roku, również dzięki kolejnej dotacji z programu „Maluch+”) w oddziale przy ulicy Czołgistów. Ponadto, wiosną uruchomiony zostanie kolejny Klub Dziecięcy, który zapewni opiekę nad dziećmi. Pierwszy działa przy Jagiellońskiej.

– W ciągu kilku lat niemal podwoiliśmy liczbę miejsc, a to nie koniec, bo właśnie zwiększyliśmy z 5 do 10 godzin limit czasowy przebywania dzieci w Klubiku Dziecięcym, a wkrótce przy ulicy Targowej otwieramy kolejny klubik. W sumie będziemy mieli 446 miejsc w żłobku miejskim i 32 miejsca w dwóch klubikach dziecięcych – mówi Arkadiusz Chęciński.

Warto także pamiętać, że dzięki wsparciu miasta, pobyt dzieci w prywatnych żłobkach jest tańszy – miasto współfinansuje go kwotą 500 zł. Miejsc w prywatnych żłobkach jest ponad 500.

CZYTAJ TAKŻE:

Do żłobka tylko ze szczepieniem. Zapadła decyzja w sprawie obowiązkowego kryterium