Szczepienia dzieci będą jednym z kryteriów przyjęcia do miejskiego żłobka oraz klubu dziecięcego. Taką decyzję podjęli sosnowieccy radni podczas czwartkowej sesji Rady Miasta.

Zgodnie z zapowiedziami, podczas ostatniej sesji Rady Miasta, sosnowieccy radni przyjęli uchwałę o zmianach w statutach żłobka miejskiego oraz klubu dziecięcego. Zmiana dotyczy przedłożenia przez rodzica informacji czy dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom.

Jest to reakcja na wzrost zachorowań na odrę i coraz większy odsetek nieszczepionych dzieci w Polsce. Jak tłumaczą radni zdrowie dzieci jest najważniejsze.

– Zdrowie dzieci uczęszczających do miejskiego żłobka jest najważniejsze. Co rusz słyszymy o kolejnych ogniskach chorób zakaźnych, w tym m.in.: odry. Chcemy zrobić wszystko aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk w naszym mieście stąd nasza decyzja, aby do kryterium naboru do żłobka miejskiego wprowadzić punkt mówiący o przedstawieniu zaświadczenia potwierdzającego obowiązkowe szczepienia u dziecka, które ubiega się o miejsce w naszej placówce – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nie ma jeszcze decyzji, czy za szczepienia przyznawane będą dodatkowe punkty, czy też punkty minusowe za ich brak. – Chcemy w ten sposób preferować osoby, które mają zaszczepione dzieci – wyjaśnia Chęciński.

Uchwała wejdzie w życie od najbliższego naboru, o ile nie zostanie zakwestionowane przez organ nadzoru. – Oczywiście będziemy w tej kwestii czekali na opinię nadzoru wojewody, który będzie opiniował uchwałę zmieniającą statut żłobka miejskiego. Cieszę się, że radni wypowiedzieli się pozytywnie w tym temacie – podkreśla prezydent Sosnowca.

Szczepimy – bo myślimy

Być może sprawa obowiązkowych szczepień dla dzieci, które mają być przyjęte do żłobków rozstrzygnie się w parlamencie, za sprawą obywatelskiego projektu ustawy „Szczepimy bo myślimy”. Jego autorzy chcą, by władze samorządowe mogły wprowadzić zaszczepienie dziecka do kryteriów, które decydują o przyjęciu do publicznych żłobków i przedszkoli.

– Naszym założeniem jest stworzenie podstaw prawnych do tego, by samorządy w Polsce mogły dodatkowo punktować zaszczepienie dziecka, jako kryterium przy ocenie przyjęcia do publicznych żłobków oraz przedszkoli – tak o swojej działalności mówią Robert Wagner i Marcin Kostka, autorzy Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Szczepimy, bo myślimy”. – Naszym celem nie jest wprowadzenie obowiązku szczepień, gdyż taki w Polsce już istnieje i wynika to bezpośrednio z przepisów prawa – dodają.