Miasto wybrało najkorzystniejszą ofertę na budowę nowego Egzotarium. Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu wybuduje konsorcjum firm Mostostal Zabrze i spółka Maximus ZBH z Siemianowic Śląskich.

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli nowego Egzotarium w Sosnowcu była planowana już od wielu lat. W ubiegłym roku ogłoszono przetarg, ale nie udawało się go rozstrzygnąć. W grudniu 2019 roku unieważniono przetarg, ponieważ zaproponowane przez potencjalnych wykonawców ceny realizacji zadania znacznie przekraczały przewidywany na ten cel budżet.

Ogłoszono więc kolejny przetarg. W piątek, 10 lipca, udało się go rozstrzygnąć. – Wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę. Złożyło ją konsorcjum spółek Mostostal Zabrze GPBP oraz Maximus. Ich oferta opiewa na 63,9 mln złotych – poinformował w piątek Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej

Obecne Egzotarium zamieni się w Centrum Edukacji Ekologicznej. W założeniu ma zachować dziedzictwo historyczne oraz kolekcje prezentowane dotychczas w tym miejscu, jednocześnie rozszerzając zakres swojej działalności. Prace powinny zakończyć się po 2 latach od rozpoczęcia robót.

To jedna z naszych najważniejszych inwestycji, która będzie wizytówką naszego miasta. Myślę, że będzie to fantastyczne miejsce dla mieszkańców całego regionu – podkreśla Arkadiusz Chęciński.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.
Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Nowe Egzotarium ma pełnić m.in. funkcje edukacyjne. W częściowo przeszklonym budynku mają mieścić się ekspozycje poświęcone środowiskom rodzimym, Morza Śródziemnego, pustynnym i lasów deszczowych Amazonii. Baseny mają prezentować wody rzeki Przemszy, Amazonki, jeziora Malawi oraz dorzecza Missisipi.

W budynku powstać mają też minikino oraz dwie nowoczesne sale lekcyjne, wyposażone m.in. w komputery, mikroskopy i systemy multimedialne. A wszystko to z widokiem na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. W budynku znajdzie swoje miejsce również kawiarnia, w której zwiedzający będą mogli odpocząć po długim zwiedzaniu.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.
Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Teren wokół Centrum Edukacji Ekologicznej zaprojektowano jako cztery łączące się strefy: wejściową, edukacyjno-wypoczynkową, strefę z wolierami oraz parkową.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Przebudowa placu przed dworcem w Sosnowcu. Miasto podpisało umowę z wykonawcą