Szybko i bez wychodzenia z domu. Poręba ma już System Informacji Przestrzennej zawierający informacje przestrzenne oraz towarzyszące im informacje opisowe o obiektach wyróżnionych w części przestrzeni objętej działaniem systemu.

Od kilku lat rośnie popularność Systemów Informacji Przestrzennej. Ich podstawowym elementem jest baza danych zawierająca informacje (przestrzenne i opisowe) o obiektach świata rzeczywistego reprezentowanych w systemie. Główną cechą systemów jest możliwości prezentacji kartograficznej zawartych w nich danych.

– To zupełnie nowe narzędzie służące zarówno nam – urzędnikom, jak i mieszkańcom do celów informacji przestrzennych – mówi Kamil Kowalik, kierownik Referatu Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Porębie.

Jak skorzystać z nowego systemu? Wystarczy wejść na stronę internetową, by o interesującej nas nieruchomości dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy. Dla przykładu: zaznaczając działkę na mapie, która widnieje na stronie internetowej, sprawdzimy między innymi zapisy dotyczące Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, Studium, granic działek, cieków wodnych itp.

– Do tej pory informacje tego typu były udzielane tylko w urzędzie miasta. Wymagało to zatem wizyty, sprawdzenia papierowej mapy itd. Teraz do dyspozycji mamy szybki i prosty w obsłudze system informatyczny, z którego skorzystamy bez wychodzenia z domu, w dogodnej dla nas porze – wyjaśnia Kamil Kowalik.

W Polsce od kilku lat budowane są systemy informatyczne typu SIP. To świetne narzędzie wspomagające zarządzanie w zarządzaniu przestrzenią miejską oraz usprawnianiu obsługi mieszkańców.