Zbliża się wielkie święto kultury. Niesamowita atmosfera, tłumy na ulicach i długie kolejki zwiedzających – to wszystko czeka nas już 18 maja, w czasie Nocy Muzeów.
Noc Muzeów to wielkie święto kultury w całej Europie. Pomimo kolejek, tłoku i zarwanej nocy, co roku tysiące ludzi decydują się wziąć udział w tej kulturalnej uczcie. Wieczorową porą miłośnicy kultury mogą zobaczyć za darmo lub za symboliczną opłatą obiekty zazwyczaj niedostępne i wziąć udział w licznych wystawach. Co tej nocy będzie się działo w Zagłębiu?
Ciekawie Noc Muzeów zapowiada się w Będzinie, gdzie organizatorzy przygotowali wiele atrakcji w obiektach Muzeum Zagłębia. Będzie to także okazja do odwiedzenia Domu Modlitwy Mizrachi.
W Pałacu Mieroszewskich otwarta zostanie wystawa „Na straży historii – straż ogniowa na przestrzeni dziejów” prezentująca eksponaty związane z historią Straży Pożarnej. W parku przy pałacu powstanie pełne atrakcji miasteczko strażackie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00 i potrwa do 24:00.
Przy zamku będzie można wziąć aktywny udział w atrakcjach przygotowanych we współpracy z Bractwem Rycerskim Zamku Będzin oraz zobaczyć pokaz teatru ognia i pokaz Visual Led Show. Natomiast w samych podziemiach będzie można zwiedzić nową aranżację „Tropiciele historii Podziemi będzińskich”. Zamek zwiedzać będzie można w godzinach 18:00 – 1:00, a podziemia o godzinę krócej, do 24:00.
W Dąbrowie Górniczej, w Muzeum Miejskim Sztygarka zaplanowano Indiańską Noc Muzeów, która rozpocznie się o godz. 17:00. Na uczestników czeka m.in. wykłady i prelekcje na temat kultury i zwyczajów indiańskich, turniej gry figurkowej historycznej „Bogowie wojny – Lee” czy pokaz gier historycznych o tematyce indiańskiej. Wstęp do muzeum będzie bezpłatny.
Tego dnia odbędzie się także VI Classic Mania Night Nocny Zlot Pojazdów Zabytkowych, który rozpocznie się o godz. 17:00. Ponadto, tego dnia, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej, będzie można zwiedzać kopalnię ćwiczebnej. Bilet wstępu do kopalni kosztować będzie 8 zł (bilet normalny) i 5 zł (bilet ulgowy).
Równie ciekawie będzie w Sosnowcu, gdzie w Pałacu Schoena Noc Muzeów rozpocznie się o godzinie 20:00. Tegoroczne wydarzenie to Noc surrealistyczna. O godz. 20:00 zaplanowano spektakl „CCY -WITKAC-Y Menażeria” w wykonaniu zespołu Teatru Witkacego w Zakopanem.
O godz. 21:30 nastąpi otwarcie wystawy „Po drugiej stronie szafy. Interaktywna wystawa dla dzieci”, „Lekarze Zagłębia Dąbrowskiego – wybrane sylwetki”, ekspozycja przygotowana przez Komisję Historyczną i Ośrodek Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej.
Następnie, o 21:30 uczestnicy, wspólnie z przewodnikiem, będą mogli zwiedzić wystawę czasową „Salvador Dali -Boska komedia” (wstęp płatny według cennika). Na zakończenie, o godz. 22:00 zaplanowano wykład „Salvador Dali – geniusz czy hochsztapler?”.
Na Noc Muzeów zaprasza także Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (zlokalizowane przy ulicy Ostrogórskiej 30), gdzie między 17:00 a 24:00 przygotowano szereg atrakcji. Uczestnicy będą mogli m.in. wysłuchać cykl wykładów o tematyce zdrowia oraz wykład z historii medycyny, zwiedzić muzeum z przewodnikiem, obejrzeć przygotowane wystawy czy wziąć udział w rozgrywkach gier planszowych. Nie zapomniano także o najmłodszych, które będą mogły wykonać proste eksperymenty fizyczne.
Na Noc Muzeów pociągami Kolei Śląskich
To będzie ważny weekend dla wielbicieli wieczornego zwiedzania. Z tej okazji Koleje Śląskie przygotowały dodatkowe, nocne połączenia. Wszystko po to, żeby ułatwić powrót uczestnikom tego wydarzenia, ale też, żeby zachęcić mieszkańców do odwiedzenia muzealnych obiektów w tę wyjątkową noc.
Pociągi będą kursowały z Łaz, Tychów oraz Gliwic w kierunku Katowic. Tak samo jak w ubiegłym roku, dodatkowe pociągi zatrzymają się na 30 stacjach. Dodatkowe nocne składy przejadą także przez Dąbrowę Górniczą, Będzin i Sosnowiec.