Przed nami Noc Muzeów. Placówki muzealne w naszym regionie przygotowały wiele ciekawych propozycji kulturalnych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

SOSNOWIEC

14 maja z okazji Nocy Muzeów Pałac Schoena w Sosnowcu przygotował ciekawy program. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17 od prezentacji zabytkowych pojazdów. Następnie, o 17:30 i 19:00 odbędzie się wystawa interaktywna dla dzieci, na którą obowiązują zapisy (tel. 32 363 45 18). Również o 17:30 zaplanowano kuratorskie oprowadzanie po wystawie Polskie szkło współczesne.

Później, bo o 18:30 nastąpi otwarcie wystawy (Galeria Trójkąt w Kole), a o 19:00 wykład prof. Nawrota. O 20 i 21 odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie z okazji 120-lecia nadania praw miejskich miastu Sosnowiec. Przez cały czas zwiedzać będzie można wystawę pt. „Sosnowiec – 120 lat”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

BĘDZIN

Herbatki, bale, rauty, piękne suknie, wachlarze, światło odbijające się w kryształowych zwierciadłach i dotykające złoconych brzegów filiżanek z najdelikatniejszej porcelany. Pani domu w oczekiwaniu na przybycie gości sprawdza czy kwiaty zostały właściwie ułożone. Nareszcie są! Pierwszy powóz pojawił się na podjeździe… Czar przeszłości, urok świata, który bezpowrotnie przeminął.

Wszyscy, którzy chociaż na chwilę chcą przenieść się w czasie będą mogli to zrobić w najbliższą sobotę za sprawą atrakcji przygotowanych przez będzińskie muzeum. Zwiedzającym zostanie udostępniony Pałac Mieroszewskich, Zamek, Podziemia będzińskie oraz Dom Modlitwy Mizrachi.

Z tej okazji przygotowano między innymi spacery historyczne, spektakl teatralny w wykonaniu pracowników Muzeum Zagłębia, koncerty, wykład poświęcony modzie oraz warsztaty plastyczne. Bilet wstępu do każdego z obiektów kosztuje w ten szczególny wieczór tylko 2 zł.

ZAWIERCIE

Noc Muzeów w Zawierciu rozpocznie się już w piątek, 13 maja. Wydarzenie w Miejskim Ośrodku Kultury rozpocznie się o godzinie 20. W programie: wernisaże nowych wystaw: „Mózg. Skąd się bierze myślenie” i „Avatarzy”, spektakl „Magia Światła Pana Magicznego” i wyjątkowy koncert zespołu MusArt Live.

Galeria Stara Łaźnia zaprasza natomiast od godziny 18 na nocne zwiedzanie wystawy „Tkaniny” Macieja Mesznika oraz warsztaty z tworzenia koszulek. Wejście na oba wydarzenia jest bezpłatne.

DĄBROWA GÓRNICZA

Równie interesująco zapowiada się także Noc Muzeów w Dąbrowie Górniczej, która odbędzie się 21 maja. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Powrót do tamtych lat”, a w Muzeum Sztygarka będzie można poczuć klimat PRL-u. Bezpłatne zwiedzanie muzeum będzie możliwe pomiędzy 17 a 23.

Dodatkowo pomiędzy 17 a 20 odbywać się będzie muzealny pokój zagadek (konieczna rezerwacja miejsc – tel. (32) 726 41 85). Zaplanowano także satyrę zza żelaznej kurtyny,ciekawe wystawy, fotopokój z PRL-u, zlot samochodów zabytkowych, plakaty z muzealnej szuflady, gry i zabawy z tamtych lat czy peerelowskie bajkowisko.